• 5 Kasım 2015, Perşembe

İki seçim arasında

İki seçim arasındaki farklara bakmaya başladığınızda karşınıza tek bir şey çıkıyor. İki partinin oylarını artırmasına karşın, iki partinin de oylarının azaldığı ve bu azalma oranın da azımsanmayacak ölçülerde olduğunu görüyoruz.

Elbette ben öncelikle Aydın ili genelinde bakıyorum. Bizim Türkiyemiz Aydın olduğuna göre, değerlendirmelerimizi de önce Aydın üzerine olması gerekiyor. 7 Haziran ile 1 Kasım seçimlerinin değerlendirmesini de buna göre yapmaya çalışıyoruz.

Başta da söylediğim gibi, iki parti oylarını arttırmış, iki partinin oyları da azalmış durumda. Oyları artanlara bakalım. CHP beş bin civarında bir oy artışı gerçekleştirmiş 1 Kasım seçimlerinde. Bu oyların nereden geldiğine bakmaya gerek yok. Bu oylarını kaybeden partilerden çok, yeni seçmenlerden gelme olasılığı yüksek. Oylarını kaybeden MHP ve HDP’den gelmemiş midir? Elbette gelmiştir, ama önemli bir oranı oluşturduğunu sanmıyorum.

Oyunu arttıran diğer parti de AK Parti. Hem de öyle böyle arttırma değil; otuz bin civarında bir oy artışı. Peki nereden geldi bu otuz bin oy? Elbette burada da söylenecek tek bir şey var, 15 bin civarında oy kaybeden MHP ile 11 bin civarında oy kaybeden HDP’nin oyları AK Partiye gitti.

Bu da gösteriyor ki, oy kaybeden her iki parti, MHP ve HDP 7 Haziran seçimleri sonrasında izledikleri politika ile seçmenin gözünde sınıfta kalmıştır. Özellikle de yılların partisi olan MHP’nin kaybettiği oy oranına bakılırsa, izlenen politikanın toplum tarafından ne denli benimsenmediği ortadadır. Seçimin hemen ertesi günü manşetimizde ifade ettiğimiz gibi, seçmen her iki partiye de tam bir ders vermiştir. Elbette bu ders sadece MHP ve HDP’ye verilmiş bir der olarak da algılanmamalı. AK Parti ve CHP’ye de bu dersten düşen vardır ki, onu da bu iki parti değerlendirmeli. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu