• 6 Ocak 2018, Cumartesi

Şans ya da şanssızlık

Hemen hepimiz zaman zaman ne kadar şanslı ya da şanssız olduğumuzu dile getirmişizdir. Yaptığımız bir iş yolunda gittiği zamanlar şanslı olduğumuzu, yolunda gitmediğimiz zamanlarda da şansımızın hiç olmadığını ifade ettiğimiz olmuştur.

Şans aslında nedir, diye kendi kendimize sorduğumuz ise hiç mi hiç yoktur. Aslında şansı da o kadar işlerimizin yolunda gittiğini, dolayısı ile şansımızın yerinde olduğunu görebiliriz. Şansı da şanssızlığı da biz belirlediğimiz gerçeğinin yanında bir de dış faktörler vardır. İşte o faktörler karşısında ne denli kararlı ve savaşçı bir tavır alabilirsek başarıya giden yolda engelleri o denli başarı ile aşabileceğimiz de bir gerçektir.

Gelin bu şanslı ve şanssız olma durumunu bir de şu aşağıdaki hikayede bakalım.

“Buzdolabınızda yiyecek bir şeyler, Sırtınızda bir elbiseniz, başınızın üstünde bir çatı ve uyuyacak bir yatağınız varsa, bu dünyada yaşayan insanların yüzde yetmiş beşinden daha zenginsiniz demektir.

Cüzdanınızda paranız, bir yerlerde saklı altın yada döviziniz varsa, dünyanın en varlıklı yüzde sekizi arasında olduğunuzu bilin.

Bu sabah kalktığınızda kendinizi sağlıklı hissettinizse, hafta sonunu göremeyecek milyonlardan daha talihli olduğunuz açıktır.

Eğer bir savaşın korkunçluğunu içinde yaşamamış, hapishanenin yalnızlığını tatmamış, işkence acılarına, açlık içinde kıvranmamışsanız, bu dünyada yaşayan beş yüz milyon insandan daha önde olduğunuzu unutmayın.

Anne ve babanız hâlâ birbirleri ile evli ve hayattalarsa, bu şansa sahip çok ender evlatlardan olduğunuzu da bilin.

Yüzünüzde bir gülümseme ile başınızı dik tutabiliyorsanız, Allah’ın sevdiği kullarından birisi olduğunuza inanın. Çünkü hemen herkes bunu yapabilir, ama çoğu da yapmaz.”

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı