• 6 Nisan 2016, Çarşamba

İki yıl gelip geçti

Günler çabuk geçiyor. Hiç geçmeyecekmiş, bitmeyecekmiş gibi görünen zamanın birde bakıyorsunuz ki sonuna gelmişsin.

Yerel seçimler henüz dün yapılmış gibi, ama iki yıl çoktan geride kalmış. Göz açıp kapayana dik günler, haftalar, aylar gelip geçmiş.

Geride kalan iki yılda yerel yönetimler yapılanma konusunda önemli bir yol kat etti. Büyükşehir statüsü kazanan Aydın Belediyesi’nin kendi yapılanmasını sürdürürken, bir yandan da belediye hizmetlerini sürdürdüğünü gördük.

Aydın Belediyesi’nin büyükşehir olması ile birlikte Aydın Merkezde yeni kurulan Efeler Belediyesi ile tanıştık seçimlerin hemen ardından. Bir binası bile olmayan bir belediyeye başkan seçtik ve mazbatasını alan belediye başkanı haftalarca tebrikleri kabul edecek bir makam odası ile olmadan günlerini geçirdi.

Sonra Esko’daki eski Belediye Binası restore edildi ve Efeler Belediyesi’nin yerleşkesi olarak kullanılmaya başlandı. Nerede ise bir yıla yakın bir süreç içerisinde yapılanma çalışmaları sürdü. Büyükşehir yasası kapsamında belediyelerin yetkileri ve sorumluluk alanlarının neler olduğu konusu gündemde kaldı. Hala da tam olarak kavranabildiği kanısında değilim.

Geçtiğimiz hafta sonu Efeler Belediyesi ikinci kuruluş yıldönümünü bir etkinlikle kutladı. Belediye Meclis üyeleri, mahalle muhtarlar, belediye personeli ve basının da katıldığı yemekli etkinlikte iki yıllık çalışmalardan slayt gösterisi yapıldı.

Önemli bir yol kat edilmiş. Bir yandan kuruluş çalışmaları, bir yandan belediye hizmetleri eş güdümlü bir biçimde başarıyla sürdürülmüş denebilir.

İki yıl geride kaldı. Göz açıp kapayana dek geçen iki yıl sonunda kuruluş çalışmalarının tamamlandığını düşünürsek eğer, önümüzdeki üç yıl içerisinde hem Efeler Belediyesi’nden hem de Büyükşehir Belediyesinden elbette kentin daha iyi bir konuma gelmesi için beklentilerimiz olacak toplum olarak.

Seçilmişlerin önünde kalan süre üç yıl, hatta üç yıldan da daha aç bir zaman diyebiliriz. Bundan sonraki dönem Aydın’ın çehresini değiştirecek ivme kazandıracak projelerin hayata geçirileceği yıl olması dileği ile her iki belediyemizin de kuruluş yıldönümlerini kutlarım.

Her şey daha güzel Aydın için olsun..

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı