• 6 Haziran 2017, Salı

Zeytin ve kamu yararı

Zeytin ve zeytinyağının geleceği bir bilinmezlik içerisinde bir süredir. Ankara’da bir komisyon kurmuşlar, yeni düzenlemeler yapıyorlar. Zaten bu ülkede ne zaman bir komisyon kurulsa hep üreticinin ve doğanın aleyhine kararlar çıkar. Bugün de bir komisyon var ve zeytinlik alanların imara açılması gibi bir çaba içerisindeler.

Ne uğruna zeytinlik alanlar imara açılacak?

Kimler ve ne için komisyon zeytinlik alanları imara açmak istiyor?

Nedeni açık ve seçik ortada duruyor aslında.

Kendileri açık açık, ulu orta zeytinliklerin ne uğruna feda edileceğinin altını kalın çizgilerle çiziyorlar. Zeytinlik alanların üç beş zengine, üç beş yandaşa peşkeş çekilecek maden sahaları olması hasabiyle bu karar alınıyor.

Sonra da deniyor ki, devlet ya da kamu yararı durumunda zeytinlik alanlara dokunulabilir. Deniliyor ki, kamu yararı söz konusu olduğunda zeytinlik alan dokunulmaz değildir. Kamu yararı söz konusu olduğunda zeytinlik falan bakmaz dokunuruz deniliyor.

Bu ülke bundan yıllar önce, benim okul yıllarımda ders kitaplarında bize öğretilen, belletilen, hatta siyasetçilerimizin dilinden düşürmediği bir cümle vardı.

‘Türkiye kendi kendine yetebilen bir ülkedir’

Tabiki bu cümle tarımda idi. Yani tam ifadesi ile ‘Türkiye tarımda kendi kendine yetebilen bir ülkedir’ denirdi.

Şimdi ne haldeyiz?

Dışarıdan pirinç ithal ediyoruz. Dışarıdan et ithal ediyoruz. Dışarıdan tarım ürünleri ithal ediyoruz, sözün özü. Ne oldu bizim ‘Kendi kendimize yeten tarım ürünlerimize?’

Hep tarımın ikinci, hatta üçüncü plana atılması, kamu yararı diyerek tarım alanlarının imara ve sanayiye açılması, çiftçinin alın terinin karşılığını bulamaması ve köyden kente göçün özendirilmesi sonucu bugünkü hale geldik.

Bugün zeytinimizi dokunmak isteyenler şunu unutmasınlar ki, böyle giderse zeytin ve zeytinyağını da ithal etmek zorunda kalabiliriz… İşte o zaman sizin kamu yararı dediğiniz şey bir hiç olmaktan öte gidemez.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı