• 6 Temmuz 2013, Cumartesi

Bolluk içinde yokluk


Jeotermal kuyuları açılmaya başladığında ne heyecanlar duymuştuk. Evlerimizi ısıtmakta kullanabileceğimiz gibi seracılık yapılabilecek, elektrik enerjisi üretilebilecekti.

Birinci, ikinci, üçüncü kuyu açıldıkça yetkililer büyük bir heyecan ile anlatırlardı, yerin altındaki sıcak su kaynağını ve zenginliklerini.

Hele 300 derece sıcaklıktaki suya ulaştıklarında kuyunun başı adeta bayram yeri gibiydi. Peş peşe kuyular açıldı. Sonra unutuldu. Yıllar yılları kovaladı. Aydın için Ankara’ya gidenler Aydın’ı unuttular. Aydın’a yatırımların yapılması yerine başka işler peşinde koşturdular. Kendi siyasal gelecikleri uğruna Aydın’ı değerlerini ve Aydınlıyı bir kenara ittiler. Seçmenlerini ancak seçimden seçime ya da bayramdan bayrama anımsadılar.

Sonunda geldiğimiz nokta belli. Ankara’da doğalgaz anlaşmaları yapılırken sesleri çıkmadı. Doğalgazın Aydın’a gelişinde de sesleri çıkmadı. Aydın’da bitip tükenmek bilmeyen ve geri dönüştürülebilen, yenilenebilen bir enerji kaynağı dururken elin yabancısının doğalgazını Aydın’da evlerin ısıtmasında kullanılmasına da ses çıkarmadılar.

Kuyular ile ilgili tasarruf konusunda Ankara etkin ve yetkili kılınırken de sesleri çıkmadı. Bugün bütün kuyular özel sektöre satılmış ve elde kalan tek kuyu da satıldı çalışacak yine sesleri solukları çıkmıyor o Aydın’a şöyle hizmet yaptık, böyle hizmet yaptık diye kasıla kasıla yürüyen siyasetçilerimizden.

Sıcak suyun kaynağında konuşlanmış bir kent Aydın. Ancak gelin görün ki o sudan faydalanamıyor. O suyu ancak uşaktan seyredebiliyor. Ya da Aydın’a gelen böyük böyük adamlara verilen brifinglerde anlatarak böbürlenmekten başka da bir işe yaramıyor.

Elektrik enerjisi üretildiğini söyleyenler olabilir. Evet, birkaç noktada elektrik enerjisi üretiliyor. Peki enerji üretiminden sonraki su ne oluyor? Ben söyleyeyim tekrardan kaynağa geri pompalanıyor. Seracılıkta ve konut ısıtmasında kullanılabilecek sıcaklıktaki su geri pompalanıyor. Yani verimli kullanmadan geri gönderiliyor.

Ne diyelim biz buna. Tek söylenecek söz var. O da eskilerin bizden çok önce söylediği bir söz.

Aydın bolluk içinde yokluk çekiyor.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.