• 6 Eylül 2017, Çarşamba

Koltuktan güç alanlar

Hemen hepimiz duymuşuzdur, kimileri geldikleri yeri, kimileri de gittikleri yeri mutlu ederler diye.

Öyle insanlar vardır ki, girdikleri ortamı neşeye boğarlar. Üzüntüler unutulur, şen kahkahalar yankılanır gök kubbenin altında. İşte bu tür insanlar geldikleri yeri mutlu eden tiplerdir. Onlar hangi ortama girseler mutluluk verirler, mutluluk iksiri aşılarlar.

Bu insanların bir de tersi vardır, bulundukları ortamı terk ettiklerinde insanlar mutlu olurlar. Adeta ‘gitti de kurtulduk’ denilen türde insanlardır bunlar. İşte yazımızın başında söylediğimiz cümlenin ikinci bölümündeki insanlar da bu kategoriye girenlerdir.

Bununla birlikte bir de ‘Oturdukları koltuğa güç verenler ile oturdukları koltuktan güç alanlar’ vardır insanlar arasında.

Oturdukları koltuğa yaptıkları ile güç veren, daha bir itibar kazandıran insan aslında makbul olan yönetici tipidir. Oturduğu koltuktan güç alan, hatta güç sarhoşu olan insanlar ise iyi yönetemedikleri gibi bir çuval inciri de berbat ederler.

Aslına bakarsanız, oturdukları koltuktan güç alanların aslında hiçbir meziyetleri de yoktur. Arkalarındaki dayıları, ya da onları bulunduğu yere sürükleyen güçlerin dışında. O nedenledir ki, oturdukları koltuktan güç alırlar. Koltuk altından kayıp gittiğinde belki kendisine yolda selam veren bile çıkmaz.

Toplumlar ne kötülük görüyorsa da bu tür insanlardan görüyorlar. Her türlü zararı ve olumsuzluğun çıkış kaynağı oturdukları koltuktan güç alan insanlardır. Ama unutmamaları gereken tek gerçeği hep unuturlar. O koltuk bir gün altlarından kayıp gidecek. İşte o zaman tehditler savurdukları, horladıkları, yok saymaya çalıştıkları insanlar kadar değerleri bile kalmayacak… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı