• 6 Kasım 2015, Cuma

Neyin istifası isteniyor ki?

Seçim bitti, artık tartışmaları kaldı. Özellikle de iki muhalefet partisinde. CHP ve MHP’de seçimin ardından genel başkanlık tartışmaları gündeme oturmuş durumda. Her iki partide de genel başkanların istifa etmesi gerektiği konuşuluyor.

Türkiye’de böyle bir temayül var mı?

Ben otuz yılı aşkın süredir siyaseti takip eden biri olarak böyle bir şey görmedim. Genel başkanlar seçimlerden sonra ben ve ekibim başarısız oldu diyerek istifa edip partinin yeniden yapılanmasına olanak tanımamışlardır. Arada bir iki istisna varsa da onlarında ardında aslında başka planlar vardır; partiyi iktidara taşımaktan öte.

Şimdi özellikle CHP’de genel başkanlık tartışması kızışmış görünüyor. Kimileri Kemal Kılıçdaroğlu’nun istifa etmesi gerektiğini söylüyor. Kimileri genel başkanlığa aday olduklarını bir an önce deklere etme peşinde.

Partilerin başarı çıtası elbette iktidar olmaktır. Eğer girilen seçimden iktidar olarak çıkamamış iseniz başarılı olduğunuz söylenemez. Oylarınızı artırmış bile olsanız, başarılı değilsinizdir; hele bir iki seçim geçirmiş ve iktidar olamamış iseniz başarısız addedilmeniz doğal ve normal bir sonuçtur.

Evet CHP’de bir genel başkan değişimi yaşanmalı mıdır, olabilir. Ancak şu anda bunun tartışmasını yapmanın yeri olduğunu sanmıyorum. Zaten yarım kalmış kongreler süreci vardır; iki bilemedin üç ay sonra kurultay toplanacaktır. O zaman bu tartışmanın içerisinde olunmalıdır. Bugün istifa hiçbir kazanım getirmeyeceği gibi, götürdükleri daha fazla olacaktır.

Yangından mal kaçışırcasına istifa istemlerinde bulunmak kimseye yarar getirmeyecektir. Hele ufukta en fazla üç ay sonra bir kurultay görünüyorsa bugünkü istifa söylemleri partinin iktidara yürüyüş yolunda atacağı adım olmaktan çok, yerinde saymaya yarayacak adımlar olacaktır.

Bir cümle de ortada dolaşan genel başkan adayı isimler üzerine yapmak isterim. CHP kendi özüne dönmeli ve ithal genel başkanlar değil, kendi içinden çıkmış, örgütün çeşitli kademelerinde çalışmış, sosyal demokrat bir genel başkan olmalıdır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu