• 7 Ocak 2014, Salı

Önce empati

Geride bıraktığımız hafta sonunda Aydın hareketli bir gün yaşadı. Belki Aydın Kent Merkezi’nde yaşayanlar durumun pek farkında olmadılar, ama ADÜ’nün Işıklı Kampusu çevresinde toplun net bir biçimde gördü ki, hala medeniyet denilen olgudan yeterince nasibimizi almış değiliz.

Medeniyet, ya da çağdaş toplumlar seviyesine nasıl ulaşacağımız konusunda elbette çeşitli söylemler ortaya atılıyor, ifade ediyor. Ama gördük ki, biz hala çağdaş bir toplum olmaktan uzak bir görüntü çiziyoruz.

İktidar erki kız yurtları ile erkek yurtlarını ayırmaya çalışır bir görüntü verdi. Bunun üzerine bazı illerdeki üniversitelerde yemekhaneler haremlik-selamlık diye ikiye ayrıldı. Kimilerinde perdeler çekildi, kimilerinde paravanlar kondu, kızlarla erkekler birbirlerinden ayrılmaya çalışıldı.

Hadi yurtlarda ayırdınız, okulda ne yapacaksınız sorusu ise havada kaldı. Bırakın onu, gençlerin kendi aralarındaki iletişimi kesmekle kızların namusları korundu mu? Korunmamış olduğu Cumartesi günü Işıklı Kampusu kız yurdunda net bir biçimde anlaşıldı. Kendini bilmez densizler kızları taciz etmişler, kızlar gaspa uğramışlar. Kendileri öyle söylüyor ve bu anlamda da yurt önünde bir eylem yaptılar ve Kredi Yurtlar Kurumu yöneticilerinden yurt ile okul arasında servis konulmasını istediler.

Bu olay bize gösteriyor ki, biz henüz çağdaş bir toplum olmayı becerebilmiş değiliz. Hele Aydın olarak Üniversite Kenti olmak için ise daha bir fırın ekmek yemek zorundayız.

Çağdaş bir toplum olabilmek için öncelikle empati dediğimiz olguyu geliştirmemiz gerek. Toplum olarak empati yapmayı öğrenmek zorundayız. Bunu becerebildiğimizde de bir çok sorun kendiliğinden çözüldüğü gibi, daha modern, daha çağdaş bir toplum olma yolunda önemli bir adımı atmış olacağız. Yoksa lafla peynir gemisinin yürümediği son olayda net bir biçimde görülmüştür.

Bir an için düşünün, Işıklı Kız Yurdunda kalan üniversiteli kızların kendi kız kardeşiniz olduğunu, kendi kızınız olduğunu. O zaman siz nasıl bir tavır içerisinde olurdunuz. Düşünün. Bir kez daha, bir kez daha düşünün. (Aydın SARI)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu