• 7 Nisan 2017, Cuma

İş var, iş yapan yok

Şu Aydın ne garip bir kent.

Kime sorsanız işsizlikten yakınır. İşi olan da, işsiz de aynı dertten muzdariptir, İŞSİZLİK..

İşsizlikten yakınanlara baktığınızda kimse iş vermiyor. İş bulmak oldukça güç bir durum. Bir işe girebilmek için deveyi hendekten atlatmak gerekiyor gibi.

Bir de bu işin bir başka tarafı var. İşveren çalışacak işçi arıyor bulamıyor. Bu da işin bir başka boyutu. Kiminle konuşsanız aylardır işletmesine eleman arıyor ama bulamıyor; buldukları da kısa süre çalışıp işi bırakıyorlar.

Kahvehaneler, kafeteryalar, çay bahçeleri ise ağzına kadar tıklım tıklım dolu. Eh işsizliğin olduğu yerde kahvehanelerin dolu olmasını normal olarak karşılayabilirsiniz, ancak onda da bir gariplik vardır.

Esnafın durumu da iç açıcı görünmüyor. O da siftah yapmadan kepenk kapattığını söylüyor. Akşama dek kelimenin tam anlamı ile ‘sinek avladı’ğının altını çiziyor. Orada da bir gariplik var. Esnaf da sanki boş oturmayı alışmış gibi. Bir iş yaptıracaksınız günlerce peşinde koşturmak zorunda kalıyorsunuz. Size bir fiyat çıkaracak günlerce, haftalarca işin maliyetini çıkarıp size bilgi veremiyor. Arayıp sorduğunuzda da size bin dereden su getiriyor, mazeret üzerine mazeret üretiyor ve hemen fiyatlandırmayı yapıp mail atacağını ifade ediyor. Yine aynı günler geçiyor ortada size geçilmiş bir fiyat yok.

Bu ikilem, ya da tutarsızlık niyedir anlaşılır gibi değil. İşsizlikten yakınıyorsan yakaladığın iş fırsatını niye değerlendirmez ve çalışmazsın sorusu havada kalıyor. Ya da yaygın bir deyim ile iş beğenilmiyor.

İşverenin deyimi ile iş var, ama iş beğenilmiyor.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Çok bulutlu
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı