• 7 Mayıs 2013, Salı

Aşırı güvenin eseri

Aydın Ticaret Odası seçimleri büyük bir katılım ile gerçekleştirildi. Son yılların en yüksek katılım oranı idi belki de, seçime katılanların sayısına bakıldığında. Seçimleri ilginin bu kadar büyük olduğu bir ortamda, sandıktan sürpriz bir sonuç çıkacağı tahmin edilebilirdi, ama böylesi ezici bir üstünlüğün elde edilmesi beklenebilecek bir durum gibi görünmüyordu.

Gazetenin dünkü sayısında, seçim haberini verirken kullanılan ‘Ayto’da sarı devrim’ aslında tam anlamı ile yerinde bir başlık olduğunu düşünüyorum. Zira Aydın Ticaret Odası tarihinin belki de en hareketli meclis ve yönetiminin ikinci dönem için oda üyelerinden vize alamamasının tek yorumu olabilirdi ‘devrim’.

Niye böyle oldu?
Neden AYTO tarihinde, benim anımsadığım kadarı ile, bir yönetim ikinci dönem için üyelerinden vize alamadı? Neden muhalefet ezici bir üstünlük ile sandıktan başarıyla çıktı?

Elbette seçimi kaybeden ‘Biz Grubu’ bunun analizlerini yapmaya başlamıştır. Önümüzdeki süreçte bunun analizleri yapılmaya devam edilecek, hatta bugün seçimi kazanan ‘Güneş Grubu’ bile seçimi nasıl kazandıklarının analizini yaparken, ‘Biz Grubu’nun hangi hataları yaptığını ve bu hataların sadığa etki ettiğinin analizini de yapacaktır.
Aslına bakarsanız öyle uzun uzun tahliller yapmaya, araştırmalara fazla da gerek yok gibi duruyor. Zira futbolda bir söylem vardır; ‘Aşırı güven hata yaptırır’ diye. Biz Grubu’nun başına gelenler de aynen bundan ibarettir. Kendine aşırı güven sandıkta hezimet getirmiştir. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı