• 7 Haziran 2013, Cuma

Evrensel bakabilmek


Bazı olgular vardır ki insanın ona karşı ön yargısız yaklaşımda bulunması gerekir. Ön yargısız, bütün angajmanlardan uzak, ne yapılmak istendiğini anlamaya çalışarak bakmak gerekir. Eğer bunu başarabiliyor, her şeyi kendi düşünsem penceremizden bakmadan evrensel pencereden bakabiliyorsak eğer daha o zaman doğru tahlillerde bulunabiliriz.

Tarafsız olmak demek de zaten bu değil midir?

Tarafsızlık dediğinizde kimsenin tarafsız olduğu söylenemez. Zira herkesin bir tarafı, bir inandığı ve kendine göre doğruları vardır. Önemli olan bunlara rağmen olaylara ve olgulara kendi penceresinden değil de evrensel pencereden bakabilmektir.

Son yaşadığımız ve yaşamaya devam ettiğimiz ‘Gezi Parkı’ etkinliklerinde de insanların neyi neden yaptıklarını iyi anlamak gerekiyor. Bunu yapabilmek için de öncelikle bütün ön yargılardan ve angajmanlardan kurtulmak ve ondan sonra değerlendirmek gerekiyor.

‘Sen de şurada şu kadar ağacı katletmedin mi’ diyerek olaya yaklaşmaya başladığın andan itibaren artık senin doğru ve tarafsız bir tahlil yapmak, analizde bulunma şansın kalmıyor.

Toplumsal barışın sağlanabilmesi ve demokrasinin tüm kurum ve kuralları ile yerleşebilmesi, sözü edildiği gibi ‘ileri demokrasi’nin yaşama geçirilebilmesinin de öncelikli koşulu herkesin ama herkesin evrensel pencereden bakabilmeyi öğrenmesi ve fikrine katılmadığı insanlara saygı duyabilmesidir.

Ötekileştirmeden, insanların yaşam biçimlerine, düşüncelerine saygı duyarak yaşamayı öğrenebildiğimiz ölçüde demokrasimiz güçlenecektir.

Toplum kesimlerinin tepkilerini göstermek için toplandıklarında bilmem kaç numaralı yasa böyle emrediyor diyerek insanlara karşı güç kullanmak ve zorla hizaya sokmaya çalışmak demokrasinin gelişmesine ve yerleşmesine katkı sağlamamıştır ve sağlamayacaktır da.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı