• 7 Ağustos 2017, Pazartesi

At, Avrat, Silah üçgeni

Ne zaman bu magandalığın önünü alacağı derken, Pazar günü Çine’den gelen haber daha bir ürkütücü boyutlarda idi. Henüz on dört yaşında bir çocuk elindeki silah ile düğünde ateş ederken yine kendi akranı bir çocuğu vurdu ve yaşamını yitirdi.

Evet yanlış duymadınız; Çine ilçesine bağlı Karakollar Mahallesi’nde yapılan bir düğünde 14 yaşındaki bir çocuğun havaya rastgele ateş açılması sonucu ağır yaralanan 11 yaşındaki çocuk yaşamını yitirdi.

O silah o çocuğun eline nasıl geçti?

O çocuk o silahı eline alıp rast gele düğünde ateş ettiğine göre, belliki daha önce de silahla ateş etmiş olmalı. Yoksa silahın çocuğun elinde ne işi var?

On dört yaşında bir çocuğun eline silah vermek hangi ebeveynin aklı olabilir ki? Daha henüz kendini bile kontrol edebilmekten yoksun olan 14 yaşındaki çocuk elindeki silahın kontrolünü nasıl sağlasın? Kaldı ki sağladı diyelim, on dört yaşında bir çocuğa silah hangi akla hizmetle verilir?

Her şeyin başı eğitim diye büyük sözler ediyoruz da, eğitemiyor muyuz? Yoksa at, avrat, silah üçgeninden bir türlü kurtulamadığımız için sevincimizi de üzüntümüzü de silah ile mi ifade ediyoruz?

Çine’nin Karakollar mahallesindeki bu olay son olmalı. Son olmalı diyoruz da, caydırıcı cezalardan yoksun olduğumuz için her defasında eline silahı alın düğünde ateş ediyor. Tuttuğu takım galip geliyor ateş ediyor. Ateş ediyor da ediyor. Silahla ateş etmek için bahane çok. Bu tür davranışta bulunanlara caydırıcı cezalar verilmediği sürece de devam edecek gibi görünüyor.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.