• 7 Eylül 2017, Perşembe

7 Eylül

Yanmış, yıkılmış bir şehrin kurtuluşudur, dönüm noktasıdır 7 Eylül.  Çünkü Aydın üç yıl üç aydan fazla bir süre Yunan işgali altında kalmıştır. İşgal süreci zulümle, katliamla, tecavüzle, yakma ve yıkma eylemleriyle geçer. Yüz binlerce Aydınlı yaşadığı toprakları evini barkını terk etmek zorunda kaldı. Yunan işgali altında kalan en talihsiz şehir Aydın. İngilizleri bile şaşırtacak boyutlardaydı şehirdeki tahribatın boyutları. 7 Eylül 1922’de Yunan işgalinden kurtulan Aydın adeta bir harabe şehir görünümündeydi.

Yunanlıların Aydın Sancağı’nda 28. 351 ev, 89 cami ve mescit, 6.640 han, hamam ve dükkân, 113 fabrika, yağhane, debbağhane, 140 okul ve medrese, 20 resmi bina yaktıkları ifade edilmiştir. Ayrıca Yunanlıların burada çeşitli işkence ve zulümlerle 1267 Türk’ü öldürmüş ve yaralamış oldukları da gerek yerli gerekse yabancı gözlemcilerin resmi raporlarında belirtilmiştir. Köşk Karatepe’de, Germencik Kanlıbahçe’de, Atça Çomaklarda, Erbeyli’de, Umurlu Çayyüzü’nde işgal ve istiklal savaşı kendini apaçık göstermektedir.

Bugün Türkiye Cumhuriyetinin topraklarında bağımsız ve özgür bir şekilde yaşayan herkes kendi atalarının yeni bir vatan yaratmak konusunda nasıl mücadele ettiklerini bilmeleri aynı ülküyü paylaşan yurttaşların da sorumluluğu olmalıdır. Olmalıdır ki vatan ve vatan üzerinde var olan değerler bir anlam ifade edebilsin.

Aydın ve çevresinde Milli mücadele yılları çok çetin mücadelelerle geçmiştir. O nedenle Aydınlı işgalin acılarını, sıkıntılarını, dertlerini, sorunlarını hemen herkesten daha fazla bilmelidir. Bilmelidir ve Kurtuluş’un ne anlama geldiğini daha çok sormalı ve sorgulamalıdır. Kurtuluş o zaman bir mana ifade eder. 7 Eylül’ün eğer adı konacaksa Aydınlı için özgürlüğün, bağımsızlığın, onurun, gururun refahın dik duruşun adıdır. Yokluğun, yoksulluğun mağlup edildiği tarihtir. 7 Eylül Aydın’ın kurtuluş bayramıdır. 7 Eylül işgale talana tahribata karşı onurlu duruşun, 7 Eylül özgürlük, 7 Eylül bağımsızlık, 7 Eylül emperyalizme ve onun planlarına meydan okuma günüdür. 7 Eylül Türkiye’yi Atatürk’ün yolundan saptıranlara karşı hesap sorma günü olmalıdır. 7 Eylül bir kutsal isyanın, Türk ruhunun haykırışı çığlığı olmalıdır. 7 Eylül önce vatan diyenlerin, hedefi tam bağımsız Türkiye olanların günüdür.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 7 Çok bulutlu
Yarın: 12/2 Aralıklı gökgürültülü yağış