• 7 Ekim 2017, Cumartesi

Neyi paylaşamıyorsunuz?

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP)’de delege seçimleri devam ediyor. Mahalle delegeleri seçimi sonrasında ilçe kongreleri süreci başlayacak ve ardından il kongreleri ve son olarak da Kurultay.

CHP’de daha delege seçimleri sırasında kavga gürültü gırla gidiyor. Hani bir süre önce Cumhuriyet Mahallesi’nin seçimleri yapılacağı gün çıkan kavga ve arbedeyi fazla dikkate almayalım. Partili sayısının çok, seçimin yapılacağı yerin küçük olması, havanın da sıcaklığı ile insanların kan şekerini yükseltmiş ve asabileşmesine neden olmuş olabilir diyelim.

Peki dün Meşrutiyet Mahallesi’ndeki seçimler sırasında yaşananlara ne demek gerek? Hele sandıktan oy kullanan partili sayısından fazla oy çıkması nasıl açıklanabilir. Yoksa bir zamanlar iktidar partisinin elektrik kesintileri için trafolara kedi girdiğini söylediği gibi, CHP Meşrutiyet Mahallesi delege seçimlerinde de sandığa kedi mi girdi?

Bu demokrasiyi bir türlü hazmedebilmiş değiliz. Hazmedebileceğimiz yönünde de fazlaca umutlarımın olduğunu da söyleyemem. Ancak şunu söylemem gerekir ki, bir zamanlar CHP’de uygulanan sandık bazında delege seçimleri sırasında böyle bir kavga ve hilenin olmadığını düşünürsek o sistemin daha doğru olduğu kanısına da varabiliriz.

Bir başka bakış açısı ile de delege seçimleri sisteminin, bugünkü, delege ağalığı konusunu işlevsel hale getirmesi ve birilerinin delegeleri kendi istediği biçimde seçilmesini sağlamaya yönelik çabaları bugünkü kavgaların ve sandıklardaki olumsuzlukların yaşanmasına neden olmaktadır.

Delege seçimlerinde yaşanan bu kavgaları insanı bir başka düşünceye sevk ediyor. Bugün delege seçimlerinde birbirlerine giren CHP’liler, yarın ilçe kongreleri ve il kongresi sürecinde ne gibi atraksiyonlara gireceklerini kestiremiyorum.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu