• 7 Kasım 2015, Cumartesi

İmkânsız aşk gibi

Aydın’ın ellili yıllardan beri hayali Çıldır Havaalanı. Geçen altmış yılı aşkın sürede Aydın hayaline kavuşamamış; tıpkı Leyla ile Mecnun’un, Ferhat ile Şirin’in kavuşamadıkları gibi.

Her geçen gün biraz daha alevlenerek devam etmiş, havaalanı aşkı. Her fırsatta dile getirilmiş, her siyasetçinin vaatleri arasında yer almış. Ancak yıl 2015 olmasına, hatta akıllarında bile olmayanların havaalanına kavuşmuş olmasına karşın, Aydın yarım asırlık aşkına bir türlü kavuşma olanağına bulabilmiş değil.

Dönemin valisi Recep Yazıcıoğlu tarafından bugünkü haline alan Çıldır Havaalanı, son on yıldır Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Sanayi Odası tarafından da ısrarla istenen ve takip edilen bir konu. Bu konuda kampanyalar gerçekleştiriliyor, heyetler Ankara’ya gidiyor, Ankara’dan gelen ve incelemeler yapanlar oluyor. Ancak sonuç yine her zamanki gibi imkânsız aşk durumu.

Son olarak dün Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Feridun Bilgin geldi Aydın’a. Çıldır’da bir dizi incelemelerde bulundu, bilgiler aldı. Aydın’ın ve Aydınlının Çıldır Havaalanı arzusunu dinledi. İncelemelerinin ardından da yaptığı açıklamada; “Konunun teknik ve fiziki boyutları var. Maliyetler, kamulaştırma ve bölgesel bazı engeller konusunda çalışma yapılması gerekiyor. Maliyet ve fizibilite konusunda arkadaşlar süratle çalışıyor. Ümit ediyorum en kısa sürede bir sonuca bağlanacaktır. Havaalanının mevcut fiziki yapısı sivil havacılık için kullanıma müsait değil. Mevcut yapının da yenilenmesi lazım. Bu anlamda detaylı bir çalışmaya ihtiyacımız var. En kısa sürede bu çalışmaları yapıp, tekrar buraya gelerek değerlendirme yapacağız” dedi.

Bakan’ın sözlerine bakacak olursak eğer, Çıldır Havaalanı konusu daha bir süre daha sürüncemede kalacak gibi görünüyor. İncelenecek, fizibilite yapılacak, sonra kamulaştırma çalışmaları falan derken, biz görür müyüz bilemiyorum, Aydınlının yarım asırlık imkânsız aşkı Çıldır Havaalanına kavuştuğunu. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu