• 8 Mart 2013, Cuma

Başa dönerse


Son yapılan anketlerin sonuçlarına baktığınızda iktidar partisinin önemli bir eksi ivme yakaladığını görüyorsunuz. Hele anketlerden bazılarının iktidar partisinin bizzat kendisi tarafından bazı şehirlerde yaptırıldığı ve seçimi kaybetme noktasında olduğu göz önünde bulundurulur ise bu sonuçlar hiç de iç açıcı görünmüyor; elbette iktidar partisi AKP için.
Önceki gün gazete sayfalarına giren ve internet sitelerinde verilen son anketin sonuçları da iktidar partisi adına oldukça vahim ve düşündürücü.
Yapılan ankette bugün yerel seçim yapılsa diye sorulan sorunun karşılığında partilerin alacakları oy yüzdeleri şöyle oluşuyor.
AKP yüzde 38.6, CHP 28.6, MHP 19.8, BDP yüzde 7.6 oy alır… Genel seçimde de tablo farklı değil. AKP’nin oyu yüzde 43’e düşmüş durumda. CHP’nin yüzde 28, MHP’nin yüzde 18.2, BDP’nin yüzde 8.1 oy potansiyeli var.
Gezici Araştırma Şirketi’nin, 46 ilde 23 ve 24 Şubat tarihleri arasında 9 bin 272 kişi ile yüz yüze yaptığı anket görüşmelerine göre AKP’nin oyları Doğu’dan Batı’a gittikçe ve İç Anadolu bölgesinde hızlı bir oy kaybı içerisinde olduğu gözlemleniyor.
Ankete göre; CHP ve MHP ise İç Anadolu ve Akdeniz Bölgesi’nde oy artışı yaşıyor. Ankete katılanların büyük çoğunluğu İmralı’yla görüşmelere karşı çıkıyor. Yüzde 91.4’lük kesim, Öcalan’a ev hapsine karşı, Türkiye’nin bölünmesi kaygısı da hayli yaygın… Seçmenin yüzde 64.8’i, başkanlık sisteminin tek adamlığa ve otoriter yönetime fırsat vereceğini de düşünüyor.
Bu sonuçları AKP kurmayları mutlak bir değerlendirme içerisindedir. Bunun yanında muhalefet partileri de elde ettikleri kazanımları seçime taşıyabilmek ve seçimden başarıyla çıkabilmek için boş durmayacaklardır. Bugünkü sonuçlara bakıldığında AKP yapılacak bir seçimde başa, 2002’ye dönerse de şaşmamak gerekiyor.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı