• 8 Nisan 2013, Pazartesi

Görevlerini yapıyorlardı

Şiddet; insanlığın var olduğu günden bu yana var olan bir olgu. Bundan sonra da var olmaya devam edeceği bir gerçek. Zira her canlının doğasında şiddet vardır. Ancak insanın düşünebilen bir canlı olması nedeniyle şiddeti vahşi dürtülerden öte götüren bir canlı olması gerek. Yani düşünebiliyorsa kendisi için uygulanmasını istemediği şiddeti başkası için de uygulamaktan kaçınması gerektiği de bir gerçektir.
Maalesef bu böyle olmuyor. Daha dünyaya geldiğimiz gün doktor ya da ebe hemşirenin popoya yapıştırdığı şaplakla başlayan şiddet yaşamın her boyutunda karşımıza çıkmaya devam ediyor.
Bu kimi zaman anne-baba şiddeti oluyor, kimi zaman koca şiddeti, kimi zaman abinin kız kardeşe uyguladığı şiddet oluyor. Bu arada patron şiddeti ile de karşılaştığımız zamanlar da olmuyor değil.
Maruz kaldığımız şiddet ile ilgili bir sıralama yaparken elbette polisin uyguladığı şiddeti hiç sıralamaya almadık. O ayrı bir konu, onun ayrıca irdelenmesi gerektiği gerçeği ile onu ayrı tutmak istiyorum.
Geride bıraktığımız hafta sonunda Aydınlı gazeteciler de bir şiddete maruz kaldı. Görevlerini yapmaktan başka hiçbir düşüncesi olmayan iki meslektaşımız bir siyasi partinin mensupları tarafından şiddete maruz bırakıldılar.
O tekmeledikleri, şiddet uyguladıkları meslektaşlarımız o etkinlikte olan biteni kamuoyuna yansıtmak adına bulunuyorlardı. Görevleri o etkinlikle ilgili haber ve görüntü almaktı. Ama bir iki kişinin tekmeli tokatlı saldırısına uğradılar. Arkadaşlarımızdan Mehmet Barlas hastanede tedavi altına alınmış. Durmuş Ali Kılıç ise bu olayı hafif atlatmış. Her iki meslektaşımızı geçmiş olsun diyorum. Şiddetin kaynağı ne olursa olsun, şiddet kimden gelirse gelsin bir insanlık dışı durum olduğunu ifade ederek şiddetin her türlüsünü kınıyorum.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu