• 8 Mayıs 2013, Çarşamba

Kültürümüzü geleceğe taşımak

Şu sıralar değişik etkinlikler yapılıyor. Kimi protesto amaçlı, kimi de unutulmaya yüz tutan, hatta unutulanların anımsanmasına yönelik.
Elbette her iki biçimdeki etkinliğin kendi içinde önemi ve değeri var. Ama bana göre unutulmaya yüz tutan, unutulan kültürel değerlerimizin anımsanmasına yönelik olan etkinlikler daha bir önemli.
Türklüğümüzün bile unutturulmak istendiği bir ortamda kültürel değerlerimizin anımsanmasına yönelik etkinliklerin ne denli önemli olduğu zaman içinde daha iyi anlaşılacaktır.
Bir zamanlar okullarda müsamereler düzenlenip gençliğe tiyatro alışkanlığı edindirmeye sağlama girişimleri vardı; elbette bizim çocukluğumuzda. Şimdilerde daha başka tür etkinlikler gerçekleştiriliyor. Her etkinliğin kendi içinde bir önemi vardır elbet. Ama aslolan kendi kültürümüze yönelik, kültürümüzün gelecek kuşaklara iletilmesine yönelik etkinliklerin daha bir önemli olduğunu vurgulamak isterim.
Dede korkut hikâyelerinde Türklüğün ve Türk Kültürü’nün o günün koşullarında gelecek nesillere iletildiği gibi, bugünlerde de Türk Kültürü’nün genç kuşaklara ve gelecek nesillere taşınması önemli.
Teknolojinin çok fazla geliştiği ve yaygınlaştığı, internet denilen aygıtın artık ceplerimize dek girdiği bir ortamda, gelecek kuşaklara Türk Kültürü’nün iletmek adına daha bir sorumlu davranmamız gerekiyor. Özellikle de eğitim kurumlarımızda bu tür çalışmalar daha bir önem taşımaktadır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu