• 8 Mayıs 2014, Perşembe

Devrim sırça köşklerde olmuyor

Bazı insanlar vardır, bilgi birikimlerini, deneyimlerini ve yaşamdan çıkarımlarını toplum katmanları ile paylaşmayı kendilerine görev edinmişlerdir. Her olanakta birikimlerini toplumun bireyleri ile paylaşmayı, kendi deneyimlerinden elde ettikleri çıkarımları başkalarına da aktarmayı ıskalamazlar.

Bazıları da vardır ki, köşelerine çekilirler, birilerinin yaptıklarını küçümseme, beylik sözlerle öteleme gibi alışkanlıklara sahiplerdir. Bunların en önemli özellikleri de kendilerini kapattıkları sırça köşklerinden bir nefeslik bile olsa başlarını çıkarmama alışkanlıklarıdır.

Evet Türkiye az gelişmiş, okumayan, okuduğundan elde ettiği çıkarımları değerlendirmek yerine başkalarının söylediklerine daha fazla değer veren insanların çoğunlukta olduğu bir toplum olarak değerlendirilebilir.

Türkiye ve Türk insanı sınıf bilincinden yoksun bir toplum olarak değerlendirilebilir ve daha da öte gidersek ilahi güçlere olduğundan fazla önemseyen bir toplum da olabilir. Kendi yoksulluğuna bakmadan komşusunun yoksulluğunu kendisine dert eden insanların çoğunlukta olduğu bir toplum da olabilir.

Bunlar böyle diye bir toplumun her gün karalar bağlayıp oturmasını da bekleyemezsiniz. Artı değerin oluşturduğu zenginlerin her geçen gün artıyor olmasının doğal bir uzantısı olarak yoksulluğun da büyük oranda arttığı bir toplum olmamız, ahlar ve vahlar içerisinde yaşamaya mahkum olmamız anlamına da gelmez.

Eğer Türkiye bugün bu noktada ise sırça köşklerinden dışarı çıkmayan sözde aydınlar bir kez daha şapkalarını önlerine koyup biz ne yaptık diye bir öz eleştiride bulunmalılardır. Barlarda ve benzeri yerlerde devrim yapmakla uğraşacaklarına toplumu bilinçlendirmek adına ne yaptıklarına bir baksınlar.

Sözüm o dur ki, devrim sırça köşklerde olmuyor. Sözüm o dur ki, toplumlar sınıf bilincini o sizin kendinizi soyutladığınız öz alanlarınızın içinde olmuyor.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
9 / 0 Sağanak yağışlı
Yarın: 13/7 Sağanak yağışlı