• 8 Haziran 2016, Çarşamba

İlk beş yüzde Aydın yok

İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’nin ilk beş yüz büyük sanayi kuruluşu listesi açıklandı. Gurur verici bir liste olduğunu söylemek gerekir. Ancak Aydın özeline indirgediğimizde ayrı bir hüzün kaplıyor insanın içini.

Aydın olarak Büyükşehir statüsü kazandık kazanmasına, iki yılı aşkın süredir de büyükşehir statüsünde yönetiliyoruz. Kentin her yerinde boy boy binaları dikiyor, adeta müteahhitler birbirleri ile yarışırcasına 1+1’ler, 2+1’ler yetmedi rezidanslar yapıyorlar.

Kentin yapısal dokusuna baktığınızda büyüyor, gelişiyor görüntüsü var. Ancak büyümek ve gelişmek yeni binalar yapmak, rezidanslar yapmaktan öte gitmiyor. Kent ekonomisinin ana lokomotifi adeta inşaat sektörü gibi görünüyor.

Zaman zaman yapılan açıklamalarda da Aydın’ın ihracatta büyük bir ivme kazandığı ve ihracatının arttığı gibi söylemler rakamlarla desteklenerek veriliyor. Bunların güzel yanları var elbet. Aydın’dan gerçekleştirilen her ihracatın kent ekonomisine katkısı yadsınamaz. Ancak İstanbul Sanayi Odası’nın açıkladığı ilk beş yüz firma arasında bir tane bile Aydınlı firmayı bulamamak da insanı üzüyor, yaralıyor.

Komşumuz Denizli’nin ilk beş yüz şirket arasında on-on bir şirketinin yer alması bile ne kadar acı bir durumda olduğumuzu göstermiyor mu? Hani bizim Aydın ve yöresine geldiğinde harcama yapmaktan kaçınan ve bizim hedef kitlemiz Aydın’da değil, biz büyük firmayız diyen şirketlerimiz nerede? Bu beş yüz şirket arasında neden yoklar?

Elbet kendilerince birer açıklamaları olacaktır. Gerçek olan şu ki, Aydın’da sanayinin gelişmemiş olduğunun göstergesidir beş yüz şirket arasına bir tek şirketi bile katamamış olmamış. Velhasıl fazla söze gerek yok. Acı gerçek Türkiye’nin ilk beş yüz şirketi arasında Aydın’dan bir tek şirket bile yok…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı