• 8 Temmuz 2016, Cuma

BAYRAMLAR

Bir bayramı daha geride bıraktık. Mübarek Ramazan ayının ardından gelen Ramazan Bayramı sevdiklerimizle kucaklaştığımız, sevincimizi paylaştığımız günler olarak önemli günlerimizden biri. Bu günlerde benim kuşağa öğretilenler arasında küskünlüklerin ve kırgınlıkların sonlandırıldığı, herkesin birbiri ile kucaklaştığı günlerdir.

Bayram günler günümüzde daha bir önem kazanmaktadır. Zira günümüz yaşam koşulları içerisinde birçoğumuz değişik kentlerde ekmeğini kazanmak için uğraş vermekte ve çoğu zaman gecenin kör karanlığında eve geri dönebilmektedir. Bu sitresli günler içerisinde sevdiklerimizi, büyüklerimizi arayıp soramadığımız günler mutlaka olmaktadır. Bayramlar, özellikle de dini bayramlar, hele bir de üç günlük bayram tatili dokuz güne uzatıldığında sevdiklerimizle, büyüklerimizle, eş dost ve akrabalarımızla hoş vakit geçirebilmek için tam bir olanak sunmaktadır.

Bazı kaynaklara göre bayram dini ve milli bakımdan önemi olan, milletçe kutlanan gün ve günler olarak tanımlanmaktadır. Bayram kelimesinin kökeni olarak da “iyd” kelimesi gösterilmektedir.

Neşeli günlerimizi paylaştığımız günler olarak da tasvir edilen bayramların son yıllarda acı ve gözyaşı içerisinde geçtiği de bir gerçektir. Her bayram öncesi trafikte yitirdiğimiz canların acısı da yaşanıyor bayramlarda. Bu bayramda da aynı acı yaşandı ülkenin dört bir yanında. Şu trafik canavarının önüne bir türlü geçemedik. Onca bilimsel verilere rağmen hız yapmaktan bir türlü kurtulamadık. Adrenalin tutkusundan olsa gerek ne kadar hız yaparsak o kadar çabuk ulaşacağımızı sanıyoruz, ama hiç de öyle değil. Bilimsel veriler kilometre ibresinin ne kadar büyük rakamları gösterirse göstersin kazandırdığı zaman yok denecek kadar az ve buna karşılık oluşturduğu risk ise katlanarak artıyor.

Gelecek bayram daha bir dikkatli ve daha bir az sürat yapılan ve sevdiklerimizi ve bizi sevenleri üzecek sonuçların doğmayacağı bir bayram olması dileğiyle. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.