• 8 Ağustos 2017, Salı

Deprem gerçeği ile yaşamak

Türkiye’nin hemen hemen tamamı deprem kuşağında bulunuyor. Bu da her an deprem ile karşı karşıya kalabileceğimiz gerçeğini gözler önüne sermektedir. Durum böyle olunca da Türkiye olarak deprem ile yaşamasını öğrenmemiz, depreme karşı önlemlerimizi alırken depremi ciddiye almamız gerekiyor.

İki üç haftadır nerede ise her gün deprem ile karşı karşıyayız. Ege denizinde gerçekleşen 6,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında adeta Ege beşik gibi sallanmaya devam ediyor. Dün, bugün ya da önceki gün hissedelim veya hissetmeyelim sayısız depremler olmakta. Bu depremlere karşı alınacak önlemler aslında çok basit görünüyor ama kimse de bu basit önlemleri almaya yanaşmıyor. Belki maliyetlerden, belki de işin kolayına kaçıyor olmaktan.

Aydın’a ele alalım. Aydın birinci derece deprem bölgesi. Bu da her an, her saniye Aydın’da büyük bir depremin olma olasılığı üst seviyede, yani ilk sırada geliyor. Aydın’da böyle bir gerçeği biliyor olmamıza karşın sekiz-on katlı binalar yapıyoruz. Yapıyoruz ama depreme karşı gerekli önlemleri aldığımız da söylenemez. Üç-dört metrelik temel çukuru kazıyor ve sonra da binayı dikiveriyoruz. Oysa depreme karşı dayanıklı binalar yapmamız gerekiyor. Kazık temel sistemini inşaat sektörümüze yerleştirmemiz gerekiyor. Ancak kimsenin umurunda değil.

Aydın’ın güney kesimlerinde taban suyunun yüksek olması nedeni ile buralarda yapılaşılırken üç katın üzerine çıkılmaması gerektiği bir gerçek. Bu konuda bilim adamlarının ciddi uyarıları var. Ne var ki, Aydın’ın güney kesiminde yapılan binalara bakın, yedi, sekiz ve daha yukarı katlı binaların yapılmasına izin veriliyor ve yapılıyor. Peki yarın büyük bir deprem olup da bu binalar yıkılır ve insanlar yaşamlarını yitirirse bunun hesabını kim verecek?

Aydın birinci derece deprem bölgesi. Burada deprem gerçeğini hiç aklımızdan çıkarmadan geleceğimizi inşa etmek zorundayız. Deprem gerçeği ile yaşamayı öğrenmeliyiz.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.