• 8 Eylül 2017, Cuma

VİRANE BİR KÖY

Yarın hafta sonu; bugün haftanın son çalışma günü, elbet resmi kurumlarda çalışanlar için. Haftanın son mesai gününü bir hikaye ile sonlandıralım istedim. Bu nedenle de ‘virane bir köy’ hikayesini sizlerle paylaşmak istedim.

“Padişahlardan biri; çok çalışkan, çok faal baş vezirini hakkında çokça yayılan dedikodular yüzünden azletmiş. Emeklerine karşılık olarak da emir verir:

- Ülke için çok hayırlı işler yapmışlığın vardır. Şöyle güzel, toprağı bereketli ve kalkınmış bir köy beğen; orayı sana vereyim. Ailenle, akrabalarınla beraber orada yaşarsın.

Vezir:

-Hünkarım, kerem buyurdunuz, lütfettiniz!.. Ancak izniniz olursa ben kalkınmış bir köy değil, virane bir köy isterim. Orada hem oturayım, hem de orayı imar edip düzenini kurayım; der.

Padişah vezirin isteğini kabul eder ve adamlarına, eski baş vezirin oturması için virane bir köy bulunması emrini verir.

Padişahın adamları ülkeyi en ücra yerlerine kadar dolaşırlar, fakat baş vezirin istediği gibi imara muhtaç bir yer bulamazlar. Bunu da gelip padişaha haber verirler. Padişah eski baş vezirini tekrar huzuruna çağırtır:

-Ülkede istediğin gibi virane bir yer yokmuş. Ne yapacağız şimdi?

Eski baş vezir:

-Efendimiz, ben ülkenizde virane bir yer olmadığını zaten biliyordum. Çünkü ben uyku ve dinlenmemi terk etmek, gecemi gündüzüme katmak pahasına ülkenin her yanını bizzat imar ettirdim. Amacım bunu sizin de öğrenmenizdi. Ayrıca uyarmak istedim ki; benim yerime atayacağınız baş vezir, ülkenizin bugünkü durumunu daha ileriye götürmese bile geriletmesin.

Eski baş vezirin açıklamasından sonra büyük bir hata yaptığını anlayan padişah; azlettiği baş veziri hemen tekrar eski görevine atar.”

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 9 Parçalı bulutlu
Yarın: 15/12 Sağanak yağışlı