• 8 Kasım 2017, Çarşamba

Aydın ne yapıyor?

Aydın artık bir şeyler yapmak için harekete geçmeli. Birlikte hareket edip birlikte başarmak için çalışmalı. Harekete geçmeli ve inatla çalışmalı ki, bundan on beş, yirmi yıl önce gerisinde olan ve bugün Aydın’ı sollayıp geçen illeri yakalayıp geçebilsin.

Aydın bir tarım kendi. Yaygın deyimi ile toprağına ne ekseniz, ne dikseniz yetişiyor. Bu anlamda Türkiye’nin önemli ovalarından birine sahip, Aydın. Büyük Menderes Nehri’nin beslediği verimli toprakları ile Aydın Ovası, bir başka ifade ile Büyük Menderes Ovası tarım için en elverişli topraklara sahip.

Bu evet, önemli bir özelliğimiz. Ancak tarım kentinde yeterince verimli ve bilimsel bir tarım yapılabiliyor mu diye sormaya kalktığınızda pekte kolay bir yanıt veremiyor, ya da alamıyorsunuz.

Aydın’ın öncelikli olmazsa olmazı topraklarını daha verimli kullanır hale getirmek ve tarımda yılda iki üç ürün alabilecek konuma getirmek gerek. Bu arada iklimi itibarı ile seracılığa da uygun olan Aydın’da çeşitli seracılık türleri yaşama geçirilmeli ve Türkiye’nin önde gelen seracılık bölgelerinden biri olmalı.

Sonra mevcut OSB’lerde sanayi yatırımlarının yapılması için girişimlerde bulunulmalı. Bunun için yatırımcıya cazip öneriler götürülmeli. Bunları yaparken de milletvekili ile oda başkanları ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte hareket edilmeli.

En basit örneği, hemen yanımızdaki İzmir’in bir ilçesi Aliağa ilk prototipini 2019 yılında çıkaracak ve 2020 yılında da satışa sunulacak olan yerli otomobilin Aliağa’da üretilmesini öneriyor.

Aydın ne yapıyor? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.