• 9 Ocak 2014, Perşembe

Hoşgörüyü, tahammülü ve saygılı öğrenirsek

Demokrasi denilen kavramı iyi kavrayabildiğimizden pek emin olamıyorum, son olayları ve yaşananları gözlemledikçe.

Demokrasi sözcüklerle ifade edildiğinde hayata geçen bir kavram olmadığını toplum olarak bilincine varmış bir durumdayız. Gelin görün ki, yönetim erkini elinde bulunduranlar demokrasi sözcüğünü dillerinden düşürmedikleri gibi, demokrasinin gereklerini de yerine getirdikleri pek söylenemez.

Demokrasilerin kökleşebilmesi ve sağlam temellere oturabilmesi için öncelikle yasalarınızın köklü ve oturmuş olması gerekir. Bugün öyle bir durumdayız ki, rüzgârın yönüne ve şiddetine göre pozisyon alan gemi kaptanı gibi, olayların şekline göre yasalarımızı yeniden şekillendiriyoruz. Bir yasa yapıyoruz, üzerinden iki yıl geçmeden yasada değişikliklere gidiyoruz. Adeta maç oynanırken oyun kurallarının değiştirilmesi gibi.

Durum böyle olunca hangi köklü demokrasiden, hangi kurumsallaşmaktan söz edilebilir. Günün koşullarına göre yeniden, yeniden yazılan kurallar ve yeniden oluşturulmaya çalışılan kurumlar ile köklü demokrasiden söz edilebilir mi? Kurum ve kuralları ile oturmuş bir demokrasiden söz edilebilir mi? Tabi ki böyle bir şey söz konusu bile olamaz, olmuyor da zaten.

Gelişmiş ve kökleşmiş demokrasilerde yukarıda ifade ettiğimiz olguların hiçbirisi yaşanmaz. Bakın onların yasalarına yıllanmış şarap gibidirler. Ardık toplumun hemen her kesimi yasaları en iyi biçimde bilmektedirler. Zira bugünkü yasalar ve maddeleri ile yarınki yasalar ve maddeleri aynıdır, değişmemişlerdir.

Köklü ve kurum ve kuralları ile oturmuş bir demokrasiyi tesis edebilmek için ise, öncelikle hoşgörülü olmayı öğrenmek gerekiyor. Birbirimizi tahammül etmesini öğrenmemiz gerekiyor. Saygı duymayı öğrenmemiz gerekiyor. Eğer hoşgörülü olmayı, tahammül etmeyi, en önemlisi de saygı duymayı öğrenebilirsek, işte o zaman yasalarımız da giderek değişmez ve köklü yasalar olmaya başlarlar ki, demokrasimiz de sağlam bir biçem kazanır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.