• 9 Mart 2016, Çarşamba

Kadın cinayetleri ve kadınlar günü

Her yıl olduğu gibi bu yıl da 8 Mart Dünya Kadınlar günü nedeni ile çeşitli etkinlikler gerçekleştirildi. Kutlama mesajları, sosyal medyada alımlı çalımlı görsel paylaşımları ve aklınıza gelebilecek her türlü yol ve yöntem ile kadınlarımızın gününü kutladık, kutlamaya da devam ediyoruz.

Peki, Türkiye'de kadının yeri nerede?

Türkiye'de kadın hak ettiği değeri, saygıyı ve sevgiyi görebiliyor mu?

Soruların yanıtlarını hemen hepimiz biliyoruz. Ülkemizde kadının yeri sadece dilimizdeki güzel sözlerde. Güzel sözler ile kadınlar gününü, anneler gününü ve sevgililer gününü kutluyoruz.

Gerçek yaşama baktığımızda, kadınımızın yeri Nazım'ın şiirinde dediği gibi öküzümüzden sonra bile geldiği söylenemez. Zira hemen her gün bir kadın cinayeti işleniyor. Hemen her gün bir kadın namus uğruna onlarca bıçak darbesine maruz kalıyor. Onlarca kadın salt kadın oldukları için tacize uğruyor.

Onca genç kızımız babaları ya da ağabeyleri tarafından bir oğlan ile konuşuyor diye iffetsizlikle suçlanıyor ve sonrasında katli vacip bulunup yaşamına son veriliyor. Kendi günlerinde seslerini duyurmak isteyen ve bunun için yürüyüş organize eden kadınlara 'Güvenliğin sağlanamayacağı' gerekçesi ile izin verilmiyor ve ardından polisler tarafından son yılların modası biber gazına maruz bırakılıyorlar.

Böylesi bir ortamda kadınlar gününü kutluyor kadınlarımız. Böylesi bir ortamda siyasetçisinden sivil toplum örgütü temsilcilerine dek hemen herkes güzel, süslü sözler ile kadınların gününü kutluyorlar. Ama gerçek yaşamda değişen yine birşey olmuyor. Geçen yıl nasıl bir ortamda kadınlar günü kutlanmış ise; bu yıl onun da ötesinde olumsuzlukların bulunduğu bir ortamda kadınlar günü kutlanıyor.

Kadınlarımıza saygı ve sevgi duymadıktan sonra, kadınları cinsel bir meta olarak görmekten vaz geçmedikten sonra neye yarar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü?

Namus denen kavramın salt kadınlar için var olduğu düşüncesinde kurtulup, kadınlarımıza gereken değeri vermedikten sonra ne işe yarar onca güzel söz?

Kadınların gününü kutlamadan önce bir düşünün. Erkek egemen bir ortamda kadına gereken değer, gereken saygı ve sevgi nasıl verilebilir diye. Düşünün, yine düşünün, sonrasında güzel sözler ile kadınlar gününü kutlayın.

Kocasından şiddet gören ve polise başvuran kadının yeniden evine gönderildiği bir ortamda kadınlar gününün ne anlamı var? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
16 / 8 Sağanak yağışlı
Yarın: 16/12 Sağanak yağışlı