• 9 Mart 2017, Perşembe

Gazetecilikle geçen yıllardan

Yazmak bir tutkudur, bu tutkuyu giderecek bir mecra bulabilmek ise ayrı bir zor iştir. Hele benim gazeteciliğe başladığım yıllarda, yerel gazetelerde bir yazınızı yayınlatabilmek başlı başına birilerinin egolarını yenmekten geçiyordu.

Yetmişli yılların ortalarında deneme ve şiirlerimizi yayınlatabilmek için Aydın’daki yerel gazeteleri tek tek dolaştım. Hele birinde tamam bu kez oldu dediğim Yeni Kıroba Gazetesi’nin o günkü yöneticisi, şiirlerimi aldı ve haftalar, aylar sonra bile bir somut yanıt veremedi. O gün de, bu günde aynı kanıdayım, şiirlerimin tek mısrasını bile okuma zahmetine katlanmamıştı.

Sonra Koçarlı’da haftada bir yayımlanan Menderes Gazetesi’ne kan kardeşim Halit Payza ile birlikte gittik; şiirlerimizi ve denemelerimizi gazetede yayımlayıp yayımlayamayacaklarını sorduk. Onlar da bize yardımcı olursak eğer kültür sanat sayfası oluşturacaklarını ve bizim yazı ve şiirlerimizin orada yayımlanabileceğini söylediler.

1976 yılına gelindiğinde Aydın Merkez’de günlük olarak yayımlanmakta olan Demokrat Aydın Gazetesi’ne arkadaşların yanına gidip gelirken gazetenin hurufat dizgisini öğrenmeye çalıştım. O yıllarda gazeteler hurufat denilen kurşun harflerle harf harf kumpasa sıralanarak diziliyor sonra mizampaj yapılıyordu.

Aydın’a ilk entertip 1978 yılının ortalarında geldi. Hüraydın Gazetesi’nin o günkü patronu Demokrat İzmir Gazetesi’nden emekli Engin Özcan’ı Aydın’a getirdi ve onunla birlikte de entertip denen dizgi makinası geldi. Kurşun satırlardan oluşan bir dizgi sistemiydi. O gün için daha kolay bir dizgi sistemi gelmişti Aydın’a…

1991 yılının sonlarında Ses gazetesinin kurucusu Hilmi Tükel’den sonra Aydın’ın ikinci dergisi OLUŞUM dergisini çıkarmaya başladım. İlk dergiyi ellili yıllarda rahmetli Hilmi Tükel çıkarmış ve daha sonra yayın hayatına son vermişti.

1991 yılında Aydın’da ilk yerel radyolar yayınlanmaya başladı. İlk radyoları kuranlar ise Denizli’den gelen girişimciler olmuş, daha sonra bu radyolar Aydınlılar tarafından işletilmiştir. Bunlardan biri de şu anda yayında olan Radyo Flaş’tır.

1994 yılında kurulan Aydın Televizyonu’nun AYTV kuruldu. O günden bu güne de tek televizyon olarak konumunu korumaya devam ediyor. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı