• 9 Mayıs 2017, Salı

Sarı Köşklü üst akıl

Özellikle Avrupa kıtasında büyük kitleleri peşinden sürükleyen futbol, ülkemizin de spor denilince ilk akla gelen spor dalı olarak gözlemleniyor. Gazetelerin spor sayfaları bile büyük büyük futbol kulüpleri ve maçları ile ilgili haberleri yer verirken, diğer spor dalları, hele atasporu güreş ve benzerleri sayfalarda fazlaca yer bulamıyor.

Futbolun böylesi geniş kitleleri peşinden sürüklüyor alması, kendisine bir sosyal statü kazandırmak isteyenler ile siyasetçilerin de iştahını fazlası ile kabartıyor ve kulüplerin önce yönetimlerinde yer alıyor, sonra da başkanlık koltuğunda boy gösteriyorlar.

Hele günümüzde futbolun bir sektör haleni dönüşmesi ile birlikte kulüp yönetimlerine ve başkanlık koltuğuna olan ilgi de aynı oranda artıyor. Koltuğa oturanlar da kendi babalarının çiftliğimiz gibi kulübü yönetmeye başlıyor. Taraftarlar ceplerindeki paraları sömürülecek müşteriden öte bir anlam taşımıyor.

Futbolun bu evrensel boyutundan yerele doğru yol aldığımızda görüyoruz ki, kentimizin adını taşıyan takımı olan Aydınspor 1923’te de işler hiç de taraftarın istediği doğrultuda gitmedi ve gitmiyor. Bir sezonda beş teknik adam değişikliği yapılıp sonra da takımın ligden düşmesi ile sonuçlanan lig macerası sonrası herkes konuşuyor ama hepsi de bir diğerini suçluyor.

Tabi asıl konuşması gereken üst akıl ise sarı köşkünden olup biteni izlemekle yetiniyor. Basının karşısına çıkıp takımın neden düştüğü ve kendisinin bu noktadaki payının ne olup olmadığı konusunda tık yok.

Başkanı ve yönetim kurulunu belirleyen sarı köşklü üst akıl işler kötü gidince suspus olmuş olup biteni izliyor. Ligden düşmenin sorumlularını ortaya koymak ve özeleştiride bulunmak yerine susmayı yeğliyor.

İşi bir de tersinden bakalım. Sezon sonu itibarı ile takım şampiyonluk ipini göğüslemiş olsaydı üst akıl ortalarda siyah-beyaz kaşkolü ile salına salına gezinir, ballandıra ballandıra anlatır, ne gibi katkılarda bulunduğu anlatarak siyasi rant devşirmeye çalışırdı. Ama bugün şampiyonluk ipi değil, ligden düşme ipi göğüslenmiş ve ortada devşirilecek rant da yok; o halde sarı köşkten dışarı çıkıp da başarısızlığı üstlenmenin alemi var mı?

Sarı Köşklü çık ortaya da kendi ellerinde büyüttüğün çocuğun içinde bulunduğu ahval ile ilgili iki kelam laf et. Et ki, başarıda devşirdiğin ve devşireceğin siyasi rant için hakkın olsun…

Çık ortaya Sarı Köşklü, çık!...

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu