• 9 Temmuz 2013, Salı

Turizm kenti böyle olursa…

Türkiye’nin yurt dışındaki imajını hiç kuşku yok ki, öncelikle turizm kentleri ve turistik kentler oluşturuyor. Sonrasında sportif başarılar ve diğer unsurlar devreye giriyor. En azından ben böyle düşünüyorum.
Hafta sonu bir günlüğüne Kuşadası sahillerinde bir zaman geçirme olanağı buldum. Gördüğüm manzara karşısında ‘Turizm kenti böyle olursa, gerisini siz düşünün’ tarzından düşünceler uçuştu beynimin içinde.
Sahillerdeki durumu şimdilik bir kenara bırakalım. Kuşadası’nın merkezindekilere bir bakalım.
Yat Limanın oradan Kervansaray dek olan bölümde, Barbaros caddesinde ve kentin merkezindeki diğer sokaklarda ilaç niyetine bile olsa bir küçük çöp kovası göremedim. Elimdeki talaşı atmak için dakikalarca çöp kovası aradım ama gel gör ki öyle bir obje Kuşadası’nın en işlek, en merkezi cadde ve sokaklarında bulunmuyor.
Turizm kenti diyoruz ya; temizliği ve güzelliği ile gönülleri fethedecek. Örnek oluşturacak kentler olarak görülüyor ya turizm kentleri. Kuşadası için bu öyle görünmüyor. Kentin merkezinde, insanların en fazla zaman geçirdiği cadde ve meydanlarda bir çöp kovası dahi olmaması sizce de garipsenecek ve dahi yadırganacak bir durum değil mi?
Bir başka nokta da sahil caddesindeki o görselliği ile de hiçbir şeye benzemeyen atık su pompalama merkezinin olduğu noktada. Lağım kokusundan o alanda geçmek bile olanaklı görünmüyor. Burnunuzun direği kırılıyor sanki. Bir de onun yanındaki kafelere ve hemen arkasındaki parkı düşünün. İnsanlar lağım kokuları arasında tatillerini geçirmek zorunda kalıyorlar.
Belediye Başkanı Esat Altungün bilmiyorum bu noktalarda gezmiyor mu? Gezdiği zamanlarda da lağım kokularını yanındakilerin parfüm kokularından ötürü mü duyamıyor acaba; yoksa koku alma duyusunda mı bir sorun var?
Ve yine çarşı içinde ve sahil caddesinde bir adet çöp kovası olmadığının farkında değil mi? Farkında ise de niye sezona girerken bu konuda bir çalışma yapmadı?
Acaba kendisi Kuşadası’nın çağdaş ve modern bir turizm kenti olduğunu söyleyebilir mi? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.