• 10 Şubat 2017, Cuma

Telefona bağımlı bir yaşam

Hayatımızın bir parçası olan cep telefonları akıllandıkça bağımlılığımız daha bir artıyor. Adeta onlarsız bir yaşam düşünemiyoruz, eğer telefonumuzu bir neden ile arızalandığında ne yapacağımızı bilemez bir duruma düşüyoruz.

Böyle bir durumu yine teknolojik bir aygıtın, televizyonun, hayatımıza girmesinden sonra da yaşadığımızı anımsıyorum. Televizyonun ilk yılları Türkiye’de ve insanlar artık komşuluk ilişkilerini televizyondaki ‘Kaçak’, ‘Uzay Yolu’, ‘Kökler’ ve benzeri dizilere göre ayarladıklarını anımsıyorum.

Komşuya gidilecekse, özellikle sevdiğimiz dizilerden birinin olduğu günü seçerdik. Zira o yıllarda herkesin evinde bir televizyon yoktu ve olmayanlar olanların evlerine gider ve orada sevdikleri dizileri seyretmeye çalışırlardı. Hatta yaz aylarında televizyonun yola doğru çevrilip, yolda sinema izler gibi televizyon seyredildiğini anımsıyorum. Bugün cep telefonlarından geldiğimiz nokta artık bağımlılık noktasına geldi.

Cep telefonlarının akıllanıp birer küçük bilgisayar dönüşmesi ve sosyal medya denen şeyin de hayatımıza girmesi ile birlikte sohbet etmeyi aklımızın ucundan bile geçirmez olduk. Zira nerede ise 7/24 elimizdeki telefon ile mesajlaşmaktan sohbete vakit kalmaz oldu. Öyle ki, bir grup arkadaş kafede otururken bile ellerindeki telefonun tuşlarına dokunmaya devam ettiklerini ve birbirleri ile dakikalarca hiç konuşmadıklarını da tanık olabilirsiniz.

Diyeceğim o ki, günümüz gençliği ve geleceğin erişkinleri, ebeveynleri artık tam bir telefon bağımlısı durumdalar. Bu bağımlılığın bir tedavi yöntemi bugün için var mıdır, yok mudur bilemiyorum. Gelecekte belki bulabilirler bir tedavi yöntemi. Ancak o dost sohbetlerini geri getirebilir miyiz, emocanları unutup kendi kendimizi sözcükler ile, Türkçemizin güzel deyimleri ile anlatmaya yeniden dönebilir miyiz işe orası tam bir bilinmez…

Bilinen tek bir gerçek var, toplum olarak telefon bağımlısı bir yaşam sürüyoruz… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.