• 10 Nisan 2013, Çarşamba

Kan basıncımız…

Geçtiğimiz günlerde bir haber vardı gazetelerde ve web sayfalarında.
‘Kan basıncımız yükseliyor’
Kan basıncımız giderek yükseliyor. Zaten yükselmesi için ise kimin elinden ne geliyorsa ardına koymuyor ve kan basıncımızı yükseltmek için katkı sunmaya devam ediyor.
Toplumun büyük bir bölümü asgari ücret ile geçim sağlama derdine düşmüş ve onun stresi içerisinde yaşamını sürdürürken, bir başka kesiminin derdi daha bir başka. Sonuçta herkesin kan basıncı giderek yükseliyor. Normal seviyede kan basıncı ile yaşamayı unuttuk dersek fazla da abartmış olmayız. Yüksek kan basıncı ile yaşam sürdürmek normal olmaya başladı. Belki de mutasyona uğruyoruzdur, kim bilir.
En masum bir hak arama karşısında gördüğümüz şiddet ve baskı karşısında kan şekerimiz yükseliyor, kan basıncımız tavan yapıyor sonra ortalık adeta savaş alanına dönüyor. Öyle bir duruma geldik ki, sanki bu toplum kendi ödediği vergiler ile alınan biber gazının nasıl bir şey olduğunu merak etmekten öte, biber gazının bağımlısı haline geldi. Eğer bir toplumsal gösteri de biber gazı kullanılmamış ise o gösteri gösteri olmaktan uzak olarak addedilecek düzeye gelindi.
Evet; ‘kan basıncımız yükseliyor’ ve giderek de yükselecek. Bu ne demek? Tıp dilinde tansiyonumuz çıkıyor demek. Tansiyonumuz yükseliyor demek. Toplum olarak tansiyon hastası olduk vesselam. Ama daha fazla kan basıncının yükselmesi nereye götürür bu toplumu kestiremiyorum. Onun için de hiç vakit kaybetmeden toplumun nabzını düşürmek gerek.
Kan basıncının daha bir yükselmesi demek felç olmak demek. Felç olmuş bir toplum da ne 2023’e ulaşabilir, ne de dünyanın gelişmiş sekiz ülkesinin arasında yer alabilir. Bizden hatırlatması. Gerisi toplum bilimcilerin, psikologların ve dahi büyüklerimizin işi. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.