• 10 Nisan 2014, Perşembe

Neymiş, dinen uygun değilmiş

Seçimler bitti tartışmaları sürüyor. Bazı seçim bölgelerinde itirazlar ve yeniden sayımlar, bazıları el değiştirdi, bazıları birkaç kez el değiştirdi; başkanlıkların. Bazı seçim bölgelerinde de itirazlar YSK’ya taşındı ve sonucu bekleniyor.

Bunlar seçim sonrasında yaşanabilecek olağan süreçlerden biri. Ama öyle bir haber var ki, seçim sonrası süreçte hiç de alışık olmadığımız ve bırakın alışmayı kabullenebileceğimiz bir durum değil.

Bilgöl Belediye Başkanlığı’na seçilen zatı muhterem AKP’li seçilmişler olarak yaptıkları toplantıda Belediye Başkan yardımcılığı ve Başkan vekilliği görevlerinde kadınları düşünmediklerini belirtmiş.

AKP’den Belediye Meclis üyesi seçilen Mali Müşavir Nurten Ertuğrul’un belirttiğine göre zatı muhterem şöyle buyurmuşlar:

“Belediye başkan yardımcılığına ve belediye başkan vekilliğine bayanları getirmeyi düşünmüyoruz”

Bu sözlerinden sonra da toplumun bunu hazmetmeyeceği, bunun diden ve örfen de uygun olmadığını ifade etmiş AKP’li başkan.

Anlayışa bakın. Toplum hazmetmeyecekmiş, dinen ve örfen uygun değilmiş. Kardeşim sen toplumdan oy isterken meclis listende kadınlar niye vardı o zaman. Sen o kadınların desteğini alarak seçim çalışması yaparken toplum hazmedebiliyordu da, dinen ve örfen uygundu da sıra göreve geldiğinde mi uygun değil?

İşte Türkiye’nin 21. Yüzyılda geldiği nokta.

Belediye Başkan Yardımcılığı ya da başkan vekilliği görevlerinde düşünmediğin kadınları niye meclisinde düşündün ki? Bunun adı ikiyüzlülüktür. Bunun adı işine geldiği gibi davranmaktır. Seçim zamanı kadınların çabalarını, ev ev, kapı kapı dolaşmalarına evet diyeceksin, o zaman toplum hazmedebiliyor olacak, o zaman dinen uygun olacak. Seçim bitin kadınlara mevki ve makam vermeye geldiğinde ise neymiş; dinen uygun değilmiş. Neymiş toplum hazmedemezmiş. Neymiş, örfen uygun değilmiş.

Bırakın bu ikiyüzlülüğü. Bırakın artık kadına öteki muamelesi yapmaya. Unutmayın ki, onlar olmasa siz hiç var olmazdınız. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.