• 10 Haziran 2016, Cuma

Ayrıştırma ve nefret bizi bir yere götürmez

Neler oluyor bize. Giderek daha bir anlayışsız, daha bir tahammülsüz, hatta daha bir küstah bir toplum olmaya başladık. Saygısızlık derseniz o zaten diz boyu bir durum almış görünüyor.

Eskiden büyüklerimize saygımız vardı, komşumuzun acısına saygımız vardı, karşımızdaki bizim gibi düşünmese de onun fikirlerine de saygı duyabiliyorduk. Şimdi ya bizdensin, ya değilsin noktasına geldik ve bizden olmayanlara ise saygı falan göstermeyi bir kenara bırakın tehdit edebilecek kadar ileri de gidebilir bir konuma geldik. Bunun da ötesinde şehit cenazelerini bile saygı duymaz bir toplum olmaya yolunda hızla ilerlediğimiz görülüyor.

Son örneği de geçtiğimiz gün İstanbul’da meydana gelen bombalı saldırı sonrasında şehit olan polisler ve sivil vatandaşlarımız oldu. İstanbul’da gerçekleştirilen şehit cenazesinde yaşananlar ise iki kez düşünülmesi gerekir içerikte bir gelişme.

Türkiye’nin ana muhalefet partisi lideri şehit cenazesine katılıyor, camide cenaze namazı içen saf tutulduğunda, ana muhalefet partisi liderinin ayakları dibine bir kurşun atılıyor. Bu yapılarak sözde ana muhalefet partisi lideri protesto edilmek isteniyor, ya da mafyavari bu hareket ile ana muhalefet partisi lideri ölümle tehdit ediliyor.

Evet, ana muhalefet partisi liderini beğenmeye bilirsiniz, onun savunduğu fikirlere katılmayabilirsiniz, onun partisini hiç mi hiç beğenmeyebilirsiniz. Ancak bir şehit cenazesinde böyle bir davranış içerisinde olmak, öncelikle şehide saygısızlık değil midir?

İşin bir başka boyutu da, medyadan takip edildiği kadarı ile ana muhalefet partisi liderinin ayakları dibine kurşunu bırakanların bu ülke vatandaşının ve bu ülkenin güvenliğinden sorumlu kişiler olduğu görülüyor. Eğer bu gerçek ise daha bir düşünmek gerekir. Ayrımsız herkesin güvenliğini sağlamak görevi yüklenmiş olanların mafyavari tehditler içerisinde olabilmeleri ülkenin geldiği ayrışma noktasının nerelerde olduğunu göstermektedir.

Şu unutulmamalı ki, herkes aynı olacak olsaydı yaradan farklı farklı yaratmazdı bizleri. Bu gerçekten hareketle de farklı düşünen insanların olması da doğal bir sonuçtur. Bu doğal sonuç karşısında en azından yaratılanı sevmek gerek, yaratandan ötürü. Yoksa bugün ki gibi ayrıştırma ve nefret bizi hiçbir yere götürmez; kardeşi kardeşe düşman yapmaktan başka.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı