• 10 Temmuz 2013, Çarşamba

İki örnek çalışma

İki komşu ilimizden iki ayrı haber dikkatimi çekti. Aynı gün içerisinde biri doğu komşumuz Denizli’den geldi, diğeri batı komşumuz İzmir’den.
Hani benim kuşaktakilerin hep söylediği bir söz vardır; ‘Aydın İzmir ile Denizli arasında sıkışıp kalmış’ diye. İşte o sözün ne derece doğru olduğunu kanıtlarcasına iki ayrı haber biri Denizli’den biri İzmir’den.
Denizli’den ajansa düşen haberde bir vatandaşın iş yerinin bahçesindeki iki araçlı otoparkının üzerini nasıl değerlendirdiği ile ilgili idi. Aklınıza ilk gelen değil, yani garajın üstüne sera falan kurmamış. Teras yapmamış. Günümüzün en değerli kaynağını üretmek için kullanmış garajın üstünü. Elektrik enerjisi üretmek için. İki otomobillik garajın üstüne güneş panellerini yerleştirmiş ve buradan elde ettiği elektrik enerjisini kullanıyor.
Bir diğer haber, batı komşumuz İzmir’den; İzmir’in Selçuk ilçesinden geliyor. Belediye kentin çeşitli noktalarına koyduğu ‘Bayat Ekmek Toplama kutuları’ ile günlük olarak bayat ekmekleri topluyor. Yani çöpe atılan yenmeyen bayat ekmekleri topluyor.
Ne mi yapıyor topladığı ekmekleri?
Belediyeye ait hayvan barınağında kullanıyor. Hani önce beslemek için bir evcil hayvan satan dükkândan aldığımız, daha sonra da sokağa bıraktığımız ve belediyenin sokaklardan toplayarak bir barınakta topladığı hayvanların beslenmesinde kullanıyor toplanan bayat ekmekleri.
İşte bu iki haber ‘Çağdaş belediyecilik bu’ dedirtti bana. Bütün belediyelere örnek olacak bir girişim olarak değerlendirmeme neden oldu. Tıpkı vatandaşların kendi inisiyatifleri ile sokak hayvanları için ‘Bir kap su da sen koy’ kampanyasındaki gibi.
Bu tür örnek çalışmaların yaygınlaşması gerek. Bütün belediyelerimiz bu tür çalışmalar yapmalı elbet. Ve en önemlisi de yılın her mevsiminde güneşin eksik olmadığı Aydın’da güneş panelleri ile elektrik üretildiğini de bir gün görebiliriz diye düşünüyorum. Kim bilir belki bir girişimci, bir vatandaş, ya da Aydın Belediyesi böyle bir girişimde bulunur, bir gün belki... 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu