• 10 Ağustos 2017, Perşembe

ASKİ ve su faturaları

Teknoloji çağında hayatımızın her alanında teknoloji yoğun bir biçimde yerini almaya devam ediyor. Önce bilgisayarlar hayatımıza girdi. Bilgisayarların ardından cep telefonları, derken akıllı telefonlar yaşamımızın vaz geçilmezi arasına girdiler.

Telefonumuzu evde unutsak, bir yanımız eksik hissediyoruz. Oysa dün,  cep telefonları henüz icat edilmemiş, sabit telefonlar lüks olduğu yıllarda nasıl yaşıyorduk çoktan unuttuk. Telefonsuz iletişim yüz yüze bir iletişim idi. Daha insani, daha candan, daha bir insana dokunan bir iletişim biçimi idi.

Bugün cep telefonu var. Onsuz yapamıyoruz. Başta da ifade ettiğimi gibi telefonsuz, internetsiz bir gün bir yanı eksik bir gün oluyor. İki saat bile dayanamıyoruz, telefonsuz ve internetsiz bir yaşama.

Teknoloji daha bir yaygınlaşıp akıllı evler ile daha bir yaşamın içine daldığı günleri yaşıyoruz. Gelecekte teknolojinin hangi boyutlara ulaşacağını hayal bile etmek olanaksız.

Bugün oturduğumuz yerden elektrik, doğalgaz, internet ve benzeri faturalarımızı ödeyebiliyoruz teknoloji sayesinde. Bir süredir Aydın’da elektrik faturaları gibi su faturalarını da internet üzerinden ödeme olanağına sahip olduk. Ancak ASKİ öyle bir uygula içinde ki, teknolojinin kolaylığından tam anlamı ile yararlanmak olanaklı değil. Zira faturanızı son ödeme gününden önce ödememiş iseniz internet üzerinden su faturanızı ödeme olanağınız yok. Ödemeye kalktığınızda ‘Son ödene günü geçmiştir’ diyor ve ödemeyi kabul etmiyor.

Bütün kurum ve kuruluşlar internet üzerinden ödemelerde günü geçsin veya geçmesin ödemeyi kabul ederken ASKİ kabul etmiyor. İllaki ASKİ gişelerine gitmeniz gerekiyor. Niye? Çünkü gecikme zammı alabilmek için. Oysa bu sorunu başka kurumlar çoktan aşmışlar. Fatura bedelini de faizini de anında ödeyebiliyorsunuz. ASKİ bunu henüz algılayabilmiş değil. O nedenle de herhangi bir neden ile son ödeme gününü geçiren abone illaki ASKİ veznelerine gitmek zorunda. İşte bu kadar teknolojiyi yakalayabilmiş durumda ASKİ ve Aydın Büyükşehir Belediyesi…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.