• 11 Ocak 2014, Cumartesi

Daha özgür, daha demokrat günlere

Toplumun gözü, kulağı ve toplum adına sorgulayan kesimlerinden biri olan gazeteler ve gazeteciler Türkiye’de güç koşullar altında çalışmalarını sürdürüyorlar. Kimi zaman yazdıklarından ötürü tutuklanıyorlar, kimi zaman yazdıkları yazılar, yayınladıkları gazeteler nedeniyle dışlanıyorlar.

Türkiye’de eğer bir olay nedeni ile günah keçisi aranma durumu olduğunda fatura hemen gazeteciye ve gazetelere kesilmek isteniyor, kesiliyor da.

Dün olduğu gibi, gazeteciler ile ilgili bir gün olduğunda da bir de bakıyorsunuz ki, toplumun her kesimi, yöneteni, yönetileni, gücü elinde bulunduranı, bulundurmayanı gazeteci dostu olarak çıkıveriyor karşımıza.

Aslında gazetecileri en küçük bir olguda sorumlu tutma dürtüsünü anlamak da olası. Zira isteniyor ki, gazeteciler, gazeteler her zaman güzel şeyler yazsınlar. Olumsuzlukları ortaya çıkarmasınlar, yazmasınlar, gazetelerinde yer vermesinler.

Yolsuzluklar ile ilgili haberler yapılmasın. Yanlış yapılan işler kamuoyuna duyurulmasın. Ama gazeteci mesleğinin özü gereği, toplumun gözü ve kulağı olmak durumunda olması nedeniyle de her olumsuzluğun, her yanlışın topluma aksettirilmesinde, topluma bir ayna tutulmasında mesleğinin gereklerini her koşulda yerine getirmeye çalışıyor. O nedenle de gazeteler ve gazeteciler ‘bize dokunmadığı sürece’ iyidirler. Özel günlerde hatırlanmaları da kandırmacadan öte gidemiyor.

Tüm çalışan gazeteci arkadaşlarımın, kardeşlerimin gününü kutluyor, daha özgür, daha demokratik bir toplumda görev yapmalarını diliyorum. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.