• 11 Mart 2016, Cuma

Dil yarası

İnsanoğlunun yaşamında inişler ve çıkışlar hep vardır. Bir gün zirvede bulunurken, bir başka gün zirvenin eteklerinde bulursunuz kendinize. Bununla ilgili en güzel sözü de yine atalarımız söylemiş.

‘Ne oldum değil, ne olacağım diyeceksin’

Bugün ne olduğunuz önemli değil. Önemli olan yarın ne olacağınızdır. Sizin de bu konuda bilinçli olduğunuzdur. Eğer bu bilinçte değilseniz zirvenin eteklerine indiğinizde büyük hayal kırıklıkları ve buna bağlı olarak travmalar yaşayabilirsiniz.

Bir başka nokta da, insanoğlunun aldığı yaraların hiç birisi dil yarası kadar ağır ve yıpratıcı olmaması. Kurşun yarası geçer, bıçak yarası geçer de o dil yarası yok mu, o dil yarası. Asırlar geçse de insanın hep bir yerinde sızlar durur.

Hele bu yarayı eski dostlarınızdan, bir zamanlar birlikte hareket ettiğiniz, birlikte düşünüp birlikte başardığınız insanlardan gelen bir dil yarası ise bunu ne hazmedebiliyor insan, ne de onun, o yaranın verdiği acı geçiyor.

Ne diyelim, insana dostlarının dilinden yaralanmayı nasip etmesin Allah. Bu yarayı ne sarmak mümkündür, ne de bu yaranın verdiği ayıcı ve ıstırabın dindirebilmek mümkündür. Yol arkadaşlarım dediklerin, dün birlikte yola çıktığınız ve bir başarıya imza attığınız kişilerin bugün sizin kuyunuzu kazıyor olmaları ve dillerinden sizinle ilgili bal yerine zehir damlıyor olması öyle kolay hazmedilir bir durum olmasa gerek.

Dil yarası demişken ustadan bir kaz dizeyle noktalayalım yazımızı.

“Kim bilecek daha neler neler bekliyor ikimizi

Belki de çok mutlu olacaktık tutsaydık dilimizi

Bu inat bu kapris bu kavgalar yıprattı sevgimizi

En acı sözler bile söylerken tutmadık dilimizi”

Dostların acı sözlerinden ve dil yarasından uzak günler ve mutlu bir yaşam sizlerin olsun. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı