• 11 Haziran 2016, Cumartesi

Kayıt dışını arttırır

Türkiye’nin önemli sorunlarının başında kayıt dışı ekonomik faaliyetler bulunuyor. Kayıt dışı faaliyetlerin içerisinde sigortasız çalıştırılan işçiler de büyük bir oranda yerini almış durumda. Bu nedenledir ki, yıllardır sosyal güvenlik kurumu ekonomik açmazlar ile mücadele etmek zorunda kalmakta ve sürekli olarak çalışanların üzerine yük bindirerek açığı kapatmaya çalışmaktadır.

Son alınan karar ve resmi gazetede yayınlanarak kesinleşen karar ile kayıt dışı işçi çalıştırmak adeta özendirilmiş bir durum almakta. Alınan son karara göre 5 ve üzeri işçi çalıştıranlar maaşları bankalara yatırmakla yükümlü kılınmış, yatırmayanlar hakkında içe büyük yaptırımlar uygulanması öngörülmüştür.

Beş ve üzeri işçi çalıştıran kuruluşlar zaten ekonomik zorluklar içerisinde var olma savaşımı veren küçük ve orta ölçekli işletmeler olarak değerlendirebiliriz. Bu işletmelerin yanında esnaf tanımı içerisinde yer alan küçük işletmeler de yer almaktadır.

Varlıklarını sürdürebilmek için yoğun bir çaba içerisinde olan ve ekonomik zorluklar içerisinde bulunan bu kesime 5 ve üzeri işçi çalıştırıyorsan maaşları bankaya yatırmak zorundasın demek, ya kapat git, ya da işlerinde çalıştırdığın işçileri 4’ten sonrasını sigorta yapma demek gibi bir durum olmaktadır.

Hükümet bu kararı bir kez daha gözden geçirmelidir. Böyle bir karar almak yerine çalışanların kayıt altına alınabilmesini sağlayacak prim ve vergi indirimleri gibi uygulamalara gidip küçük işletmeleri ekonomik olarak rahatlatma yolunu tercih etmelidir.

Çalışanları korumaya yönelik bir karar gibi görünse de bu karar tamamen çalışanların lehine olabilecek ve çalışanları sosyal güvenlikten yoksun bırakacak bir karar olacaktır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.