• 11 Eylül 2017, Pazartesi

Kültür ve Sanat Şehri

Aydın, bugünü ile bakıldığında Anadolu’nun batısında bir kent. Aydın ve demokrat insanların çoğunlukta olduğu ve genellikle de bir neden ile Aydın’a gelen ve belli bir süre yaşadıktan sonra ayrılmak istemedikleri kent Aydın.

Tarihteki Aydın’a baktığınızda, insanların ayrılmak istemedikleri doğa harikası bir şehir olmaktan çok, kültür ve sanatın yoğun olarak yaşandığı bir kent karşınıza çıkıyor. İlin hangi bölgesinde kazı çalışması yapsanız, tiyatrolar, stadyumlar, heykeltıraş merkezleri karşınıza çıkıyor.

Döneminde Anadolu’nun, hatta Avrupa’nın bir çok kentine Afrodisias’da yapılmış heykellerin yer aldığını da biliyoruz. Öylesi bir kültür ve sanat merkezi Aydın. Nyssa’sı ile, Trallesi ile, Mağnezyası ile, Apollonu ve Afrodisias’ı ile tam bir kültür ve sanat kenti Aydın.

Bugün bakıyorsunuz, kültürden de, sanattan da eser görmek nerede ise olanaksız. Bırakın kültür sanatı, doğru dürüşt bir stadyumu bile bulunmayan Aydın’ın tarihten günümüze geldiği nokta ortada.

Afrodisias, sanatın merkezi; heykeltıraşların yetiştiği, birçok bölgeye burada yapılan anıtsal heykellerin dikildiği bir tarihi kent. Kazı çalışmaları sonrası ortaya çıkan tabloya bakıldığında, asırlar öncesi, hatta yüzyıllar, bin yıllar öncesi 30 bin kişilik bir stadyumun yanı sıra 10 bin kişilik bir tiyatronun varlığı ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Tarihte, Kültür ve sanat şehri olan Aydın, günümüzde ne yazık ki, kültür ve sanattan bir o kadar uzak, emeklilerin son yıllarını rahat ve huzur içerisinde yaşayacağı bir kente dönüşmüş durumda.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu