• 12 Nisan 2016, Salı

Bir Film Festivalimiz olamaz mı?

Eski Türk filmlerini izlerken hep içimde bir coşku ve gururlanma duygusu oluşuyor. O filmlerdeki zengin iş adamlarının hangisine baksanız bir Aydın kökeni olduğunu görüyorsunuz.

Repliklerde ‘Aydın eşrafından’ diye başlayan tanıtımlar. Aydın’ın pamuk tüccarlarından diye adlandırılan kimlikler yer alıyor. Bu filmleri izlerken Aydınlı olmanın ayrıcalığını daha bir hissediyor insan. Gururlanıyor.

Son yıllarda yapılan film ve dizilere baktığımızda Aydın’ın ismi hemen hemen hiç yok denecek kadar az geçiyor. Bu sezon bir televizyon dizisinde geçen bir replik dışında hemen hemen hiç duymuyoruz desek yeridir. O dizideki replik de Aydın’ın ve zeytinyağının tanıtımı açısından oldukça önemli bir replik. O replikte ‘Aydın zeytinyağı’ diye başlıyor ve sonrası devam ediyor. O ‘Aydın zeytinyağı’ kısmını duyduğumuzda öyle bir gurur kaplıyor ki insanın içini bunu kelimelerle anlatmak olanaksal değil.

Buradan çıkıp şöyle düşünmeye başlıyor insan. Adana’nın, Antalya’nın birer film festivali var. Hatta Kuşadası ilçemiz bile ‘Altın Güvercin’ adı altında bir kültür sanat festivali düzenliyor ve bu festival kapsamında şarkı yarışması gerçekleştiriyor. Ama Aydın’ın niye bir film yarışması yok?

Aydın’ın tarihini ve kültürünü daha geniş kitlelere yansıtacak, Aydın’ın daha iyi tanınmasını sağlayacak, sanat camiasında yer edinmesine vesile olacak bir Film Festivalimiz olamaz mı?

Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin son girişimi, Kuşadası Körfezi’nde uçak batırma işlemi turizm açısında oldukça önemli bir girişim. Özellikle de dalış turizminin Kuşadası’nda canlanmasına katkı sağlayacak bir girişim.

Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun Aydın’ın tanıtımı ve tarihinin kültürünün bilinirliğini artırmaya yönelik bir girişimde bulunması da olumlu bir girişim olacaktır. Aydın’ın birinci tarım ürünü olan İncir’in daha iyi tanıtılması adına, Aydın’ın tanıtılması adına, tıpkı Altın Portakal, Portakal Çiçeği, Altın Koza film festivalleri gibi ‘Altın İncir’ film festivali düzenlenmesi Aydın’da kültürel ve sanatsal yatırım adına önemli bir girişim olacaktır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu