• 12 Temmuz 2013, Cuma

Kayıkçı kavgası; Kentsel Dönüşüm

Bugünlerde görsel ve yazılı basında sıkça yer alan tartışmanın konusu ‘Kentsel Dönüşüm’ olarak görünüyor. Özellikle iktidar partisine mensup isimler ile Aydın Belediyesi arasındaki tartışmanın odak noktasını bu konu oluşturuyor.
Aydın’da gerçekten bir kentsel dönüşüm gerçekleştirilmek isteniyorsa ivedilikle iktidar muhalefet, Belediye-İktidar partisi çekişmesi bir kenara bırakılarak hep birlikte hareket etmek gerekmektedir. Kısır söz düelloları ve polemikler ile bu iş çözülemez ve çözülmeyecektir de...
Aydın’ın kentsel dönüşüme ihtiyacı olan yeri sadece Ilıcabaşı değildir. Kentin eski yerleşiminin tamamının kentsel dönüşüm projesi kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Belki doğrudur kentin Ilıcabaşı Mahallesi Belediye’nin ifade ettiği gibi riskli bölgedir, ama kentin gerçek çağdaş ve depreme dayanıklı bir noktaya getirilebilmesi için eski yerleşim yerlerinin, yani eski mahallelerin de kentsel dönüşüme gereksinimi vardır.
Altı metrelik yolların bulunduğu mahallelerde dört-beş katlı binalar yapılmış ve yapılmaktadır. Bu da kent sağlığı ve insan yaşamına etkileri bakımından hiç de olumlu sonuçlar doğurmamaktadır. Bir de bu eski mahallelerdeki yapıların büyük çoğunluğunun deprem yönetmeliği öncesinde yapılmış olması ve kalite itibariyle düşük olduğu göz önünde bulundurulacak olursa, ne kadar önemli olduğu ortaya çıkacaktır.
Aydın yıllardır hep kayıkçı kavgası nedeni ile kaybetti. Hala da aynı kavganın sonucu kaybetmeye devam etmektedir. Bir dönem iktidar partisine mensup belediye başkanı görevde olmasına karşın partinin il başkanı ile belediye başkanının kavgaları sonucu Aydın iktidar partisine mensup bir belediye başkanının getirilerinden, kazanımlarından faydalanamamıştır.
Aydın’a gerçekten hizmet etmek isteyenlere seslenmek istiyorum. Eğer amacınız hizmet ise; gelin Aydın’ın imar planını yenileyelim. Gelin altı metrelik sokakları genişletelim. Gelin kentsel dönüşüm olanağından yararlanırken Aydın’ın imar durumunu da çağdaş bir konuma kavuşturalım.
Yok eğer hizmet ediyor gibi görünmek ise derdiniz. Buyurun kayıkçı kavgasına devam edin. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
12 / 5 Sağanak yağışlı
Yarın: 11/2 Az bulutlu