• 12 Temmuz 2016, Salı

Direne direne büyüyeceğiz

‘Çocuk düşe kalka büyüyecek’ derlerdi bize büyüklerimiz. Biz de onlardan öğrendiklerimizi bugün gençlere öğretmeye çalışıyoruz. Her ne kadar kuşak çatışması yaşasak da biz bildiklerimizi söylüyoruz, onlar da söylediklerimizin içinden ne kadarını almak istiyorlar ise o kadarını alıyorlar.

Çocuk ve ebeveynler ile ilgili yazacaktın da ne deneye ‘Direne direne büyüyeceğiz’ başlığını yazının başına kondurdun dediğinizi duyar gibi oluyorum. Yanılıyor muyum, böyle bir soruyu sormadınız mı?

Evet, sordunuz. Ben olsam ben de sorardım.

Ben gazeteciliğe başladığım günden beridir esnafın durumu içler acısıdır. Sadece esnaf mı? Elbette değil; üreticinin durumu da esnaftan kalır bir durum değildir, hatta çoğu zaman esnaftan da kötü bir durumdadır.

İşte bu noktada direnme gündeme geliyor. Esnaf benim bildiğim elli yıldır tüm ekonomik zorluklara ve olumsuzluklara karşı direniyor. Direndikçe küçülüyor gibi görünüyor, ama bu direnmenin sonunda elbet büyüme de gelecektir. Burada sıkıntı, esnaf direnirken kendini güçlünün arkasına saklamaya çalışıyor. Oysa o güçlü onun bugünkü durumundan sorumlu olan. Onun farkına varamadığı için direnmesi fazla bir işe yaramıyor. Aynı durum üretici için de geçerli, çalışanlar için de.

Ne zaman ki Türkiye’de esnaf da, üretici de, çalışanlar da kendi konumlarının ve bulundukları sınıfın farkına varacaklar ve bu bilinç ile direnmeye başlayacaklar işte o zaman güzel günler ufukta görünecek. Yani direne direne büyümeye başlayacaklar. Tıpkı çocukların düşe kalka büyüdükleri gibi.

Direne direne büyüyeceğiz, kendi bulunduğumuz sınıfın farkına vardığımızda. Direne direne büyüyeceğiz. 

 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.