• 12 Eylül 2017, Salı

Anılardan 12 Eylül

Bugün Türkiye’nin son otuz küsur yılına damga vuran ve hala izleri silinemeyen 12 Eylül 1980 darbesinin yıldönümü. Bugün ile hemen herkesin, özellikle de benim kuşaktan herkesin bir iki anısı mutlaka vardır. Gazeteci Aydın olarak ben o günlerde kendi yaşadıklarımdan bir demeti genç kardeşlerine aktarmak isterim.

Darbenin ilk günüydü, gazeteciler dahil hiç kimse sokaklara çıkamadı Aydın’da. İki gün evlere adeta hapsedildik. Pazartesi’den itibaren işimizin başına dönebildik ama yine de akşamları sokağa çıkma yasağı vardı.

Gazeteler ve gazeteciler olarak Alay Komutanlığı’nda görevlendirilmiş olan bir subay tarafında gazetede yayımlanacak haberler, köşe yazıları ve diğer yazılar her gün kontrol ediliyor, görevli subayın imzasını taşımayan yazılar yayınlanamıyordu.

Hüraydın Gazetesi muhabiri ve köşe yazarı olarak her gün bir dosya ile Alay Komutanlığı’na gidiyor ve haberler ile köşe yazılarını kontrole sunuyordum. Kimi zaman köşe yazılardın en can alıcı cümlelerin bile üzeri kırmızı kalemle çiziliyor, bu bölüm yayınlanamaz deniliyordu.

Bu tam iki yıl süre ile devam etti. Her gün sansürü sonuna dek görüyor ve yaşıyorduk. Evet darbe yıllarında askeri otorite her şeyi kontrol altında tutmaya çalışıyordu. Bu kontrol etmeye çalıştıklarının başında da hiç kuşkusuz toplumun haber alma kaynağı olan gazeteler ve dergiler idi. O yıllarda TRT televizyonu ve radyosu dışında başka televizyon ve radyo bulunmuyordu. Yaygın basının yanında yereldeki gazeteler de vardı elbet.

Devletin elinde bulunan TRT yönetimi zaten darbe ile birlikte askeri istediği kişiler tarafından yönetilmeye başlanmış ve ekranlardan her an darbenin getirdiği güzellikler anlatılmaya çalışılıyor ve her haber saatinde Kenan Evren’in konuşması yer alıyordu.

Kontrol altına alınması gereken diğer kanal hiç kuşkusuz yazılı basın idi. Yaygın ve yerel basın da görevlendirilen subaylar tarafından zaptı rapt altına alınmıştı. Darbe yılarında gazetecilik yapmak işte böyle bir şeydi.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.