• 12 Kasım 2015, Perşembe

Nakit zengini Aydın

Aydın gelişemiyor, Aydın sanayileşemiyor, Aydın kalkınamıyor. Aydın’da ekonomi konuşulduğunda, kalkınmışlık konuşulduğunda dile getirilenlerden bir kaçıdır bu cümleler. Hemen hemen her Aydınlı aynı şeyleri şöyle veya böyle söyler.

Bu gelişememenin, sanayileşememenin gerekçesi de bellidir. Uzunca bir süre benim de inanarak söylediğim bir gerekçe de hazırdır.

Aydın; İzmir ile Denizli orasında sıkışıp kalmış, bu nedenle de ekonomisi gelişememiş, sanayileşememiş, kalkınamamış. Öyle olmadığını son yıllarda daha net kavramaya başladığımı düşünüyorum. Benim gibi sizlerin arasında da Aydın’ın sanayileşememesinin, kalkınamamasının arkasında yatan nedenin Denizli ile İzmir arasında sıkışıp kalmışlık olmadığının bilincine varanlar olduğunu düşünüyorum.

Son bir veri önceki gün gazetelerde, internet sitelerinde yer aldı. Hiç kuşku yok ki, bu veriye baktığımızda Aydın’ın nasıl olup da ekonomisinin böylesine büyüyememiş olduğunu anlamak olanağı ver diye de düşündüm.

Gazete sayfalarında, internet sitelerinde yer alan verilere göre Aydın Türkiye’nin ‘Nakit Zengini’ iller arasındaki 16. Sırada yer alıyor olması ilginçti. İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Kocaeli gibi illerin arasında; hatta İzmir ve Denizli gibi illerden sonra geliyor olması düşündürücü.

Düşünün bankalardaki mevduat bakıldığında Türkiye’deki 81 il arasında Aydın 16. Sırada. Bankalarda duran nakit para miktarı 9.909.385.000 TL. Hani o gelişememiş olmamızın, sanayileşememiş olmamızın suçlusu olarak gördüğümüz İzmir ve Denizli’nin rakamları ne biliyor musunuz?

İzmir’de bankalarda duran nakit para 65.038.723.000 TL. Türkiye’nin nakit zengini iller arasında 3. Sırada yer alıyor. Denizli ise Aydın’dan önce 12. Sırada ve bankalardaki nakit miktarı 10.913.408.000 TL. Denizli’nin bankalardaki nakit varlığı Aydın’dan sadece ve sadece 1 milyon Lira fazla.

Aydın nakit zengini bir kent. Aydın bankalarda duran parası ile Türkiye’deki 81 il arasında 16. Sırada bulanan bir il. Sanayileşememiş, kalkınamamış, ekonomisini büyütememiş bir kentin bankalardaki nakit varlığı bu. Bu varlık yatırıma değil, bankalarda faize gitmiş durumda.

Aydın bu kafa ile daha çok sanayileşmeyi, kalkınmayı ve dahi ekonomisini büyütmeyi bekler.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
30 / 16 Sağanak yağışlı
Yarın: 30/16 Sağanak yağışlı