• 12 Aralık 2013, Perşembe

Sudan çıkmış balık gibi

Türkiye’de yapılan siyaseti bir türlü anlayamadım gitti. Hele siyasetçiler hiç anlayabilmiş değilim. Bugün söyledikleri ile yarın söylediklerinin tutarsızlığını bir kenara bırakın, seçimden seçime feryat figan oluşlarını da anlayabilmiş değilim.

Türkiye’de anlayabildiğim, çözdüğümü sandığım siyaset; merkezi odaklı bir siyaset olması. Onun için de yerel seçimler geldiğinde siyasi partilerin temsilcileri, aday adayları, adaylar, herhangi bir partiye gönül vermiş olanlar ne yapacaklarını şaşırıveriyorlar. Adeta sudan çıkmış balığın çırpınışlarını andıran çırpınışlar sergiliyorlar.

Bugünler de öyle günlerden. Yerel seçimlere şunun şurasında üç aydan biraz fazla bir zaman kaldı. Aydın özeline baktığımızda küçük hesaplar ile siyaset yapıldığını görüyoruz. Acaba neresinden silkelersem devirebilirim, ya da neresinden silkelersem karşı saldırılara önlem alabilirim çırpınışları.

Düne kadar karar mekanizma içerisinde yer alanların bile, geçmişte alınan kararları eleştirir bir tutum içerisinde olmaları da sanırım o nedenle olsa gerek.

Elbette yapılan hiçbir şey külliyen doğru olmayabilir. Elbette hatalar, yanlışlar olabilir. Bunları ortaya koymak da siyasetçilerin işi olmalıdır. Ama seçime üç gün kala yanlışları, hataları peş peşe sıralamak değil, o yanlışlar ve hatalar yapılırken gerekli uyarıları yapmak ve toplumu bilgilendirmek olmalıdır siyasetçilerin işi.

İşte o noktada eksiklerimiz olduğu bir gerçek. Siyaseti Ankara odaklı yaptığımız içindir ki, seçim öncesinde Aydın’ın sorunlarını pek aldırış eden olmuyor. Herkes bildiğini okuyor, ilçe başkanları, il başkanları merkezi hükümet ile uğraşırken yerelde gözler kör, kulaklar sağır oluyor.

Bu nokta da bir anımı anlatmak isterim. İlhami Ortekin’in belediye başkanlığı döneminde, üniversite zindan deresine çöp dökülmesini engellemiş, Başkan Ortekin de çöpleri toplamıyorum diyerek restini çekmişti. İste çöplerin yarım gün de olsa temizlik işleri görevlilerince toplanmadığı gün bir partinin il başkanı ile Adnan Menderes Bulvarı’nda karşılaştım. Ayaküstü sohbetimizde; belediyenin zindan deresine çöp dökmesinin yanlış olduğunu söylemişti. Kendisine yeni katı atık toplama deposunun bitmek üzere olduğunu bilip bilmediğini sordum. Ne zaman biteceğini sordu. İki ay sonra hizmete açılacak dediğimde ise, ‘bilmiyordum’ diye yanıt verdi.

Varın siz kendiniz karar verin nasıl bir siyaset yaptığımıza.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.