• 13 Ocak 2017, Cuma

Çevreyi kim kirletiyor?

Çevre duyarlılığı günümüzde toplumların olmazsa olmazlarında olması gereken duyarlılıklardan biri olarak değerlendirilebilir. Tıpkı insanın yaşamına olan duyarlılığımız ve verdiğimiz önem gibi.

Bakıyoruz ki, çevreye duyarlı olduğumuz pek söylenemez. Kendi yaşadığımız çevreyi ele alalım. Hangimiz yaşadığımız çevreye karşı yeteri kadar duyarlılık gösteriyoruz?

Hangimiz çevremizi temiz tutmak ve doğayı korumak için çaba sarf ediyoruz?

Bakın şöyle kendi yakın çevrenizdeki insanlara. Çevreyi kirletmek ve yok etmek adına ellerinden geleni yapmaya devam ediyorlar.

Çöplerini yollara atıyor, evlerinin dışındaki mekânları temiz tutmak gibi bir durum yokmuşçasına umarsız davranabiliyorlar.

Yerel yönetimin belirlediği katı atık toplama günlerinin dışında vatandaş sabah işine giderken bir market poşeti içerisine koyduğu atıklarını kapının önüne, ya da elektrik direğinin dibine bırakıp gidiyor. Ogün belediye temizlik işleri ekiplerinin gelip gelmeyeceğine bakmaksızın bırakıp gidiyor. Ya da 200 metre ileride bulunan atık konteynırlarına çöplerini atma gereğini bile duymadan öylece bırakıp gidiyor. Sonra sokak hayvanları o poşeti parçalayıp içindekileri de çevreye saçıyorlar. Alın size kirli bir sokak.

Kim kirletti?

Sokak hayvanları mı?

Tabi ki hayır.

Kirleten de biziz, kirlenmesine olanak sağlayan da.

İş lafa geldiğinde hemen herkes çevreci kesilir. Çevrenin öneminden söz eder, çevrenin korunmasından dem vurur. Nehirlerin kirletildiğini, denizlerin kirletildiğini vurgular. Ama gelin görün ki, kendi yaşadığı evin önündeki sokağı yine kendisinin kirlettiğini farkında değildir.

İşin özü; bizler söylediklerimizle yaptıklarımızı doğru orantılı bir noktaya getirebildiğimiz ölçüde çevreyi daha sağlıklı bir biçimde koruyabilir, daha temiz çevre oluşmasına katkı sunabiliriz. Bunu yapmadığımız, söylemimiz ile eylemimizi aynı noktaya getiremediğimiz sürece, çevre kirliliğini bugünkünden daha da kötü noktaya gelecektir.

Bir kez daha düşünün bakalım.

Çevreyi kim kirletiyor?

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu