• 13 Şubat 2017, Pazartesi

Hadi hayırlısı…

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kavgalı gürültülü oturumların ardından kabul edilen ve geçtiğimiz günlerde de Cumhurbaşkanı’na gönderilen Anayasa Değişikliği geçen hafta içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı ve resmen Referandum süreci başlamış oldu.

Anayasa üzerinde yapılacak köklü değişiklikler, sistemsel değişikliklerin halk oylaması ile sonuçlanması, halkın katılımı açısından oldukça olumlu ve önemli bulduğum bir konudur. Ancak son on yıl içinde yapılan halk oylamalarında yaşananlar ve bugün ilk ipuçlarını aldığımız 16 Nisan halk oylaması için yapılan çalışmalar hiç de olumlu görünmüyor.

Yapılan değişikliği isteyenler adeta birinci sınıf vatandaş olarak gösterilmeye, onların yolunun tek doğru olduğunun altına çizmeye çalışmalar ve karşı tarafa çeşitli yaftalarla karalamaya ve onları dışlamaya çalışmalar halk oylamasının sağlıklı yapılabilmesi ve toplumun kabullenebilmesi açısından olumlu bir durum olarak görünmüyor.

Halk oylamalarında siyasi partiler, genel başkanlar yoktur. Halk oylamalarında yapılacak değişikliğin kendisi vardır ve oylanan da siyasi partiler ve genel başkanlar değil, değişikliğin tak kendisidir. İşte bu noktada da yapılacak çalışmanın sistemsel getirileri ve götürüleri üzerinden yapılması gerektiği inancındayım.

Daha farklı bir biçimde söylemek gerekirse, bugün yapılan çalışmalarında Anayasa değişikliğinin sistem üzerinde ne gibi olumlu etkileri olacağını ya da ne gibi olumsuz etkileri olacağı topluma anlatılmalı bu argümanlar üzerinden de halkın desteği istenmelidir diye düşünüyorum.

Halk oylaması süreci resmen başladı. Öyle umuyorum ki, evetciler de, hayırcılar da halkın desteğini isterken artılar ve eksiler üzerinden çalışma yaparak, toplumu bölmeden halkın desteğini isteyeceklerdir. Hadi hayırlısı…

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
33 / 17 Bulutlu
Yarın: 36/17 Parçalı bulutlu