• 13 Mart 2013, Çarşamba

Dertler benim hayat senin olsun


Şarkı sözleri kimi zaman neşelendirir, kimi zaman hüzünlendirir. Bu sözlere baktığınızda kendi yaşamınızdan kesitler bulabildiğiniz gibi o sözleri yazanın yaşamının da içinde bulabilirsiniz kendinizi.
Hani bir zamanla ‘tu kaka’ dediğimiz, dışladığımız, dinlediğimiz halde dinlemediğimizi söylediğimiz arabesk müzikte şarkı sözlerinin önemi büyüktür. O sözlerdir zaten arabeski acılı yapan, yoksa Urfa isotu konulup da acı olmuş değildir; arabesk müzik.
Arabesk müziğin önde gelen en önemli isimlerinden olan Orhan Gencebay’ın ‘Dertler benim, hayat senin olsun’ adlı şarkısının söylerine şöyle bir bakalım.
Söz ve müziği Orhan Gencebay’a ait olan bu şarkının eğer enstrümanlardan çıkan ezgilere bakarsanız bir başka değerlendirir, sözlere bakarsanız bir başka değerlendirirsiniz şarkıyı. Birde müziği ile birlikte sözleri dinlediğinizde sizi sarıp sarmalar şarkının sözleri.
Ne diyor?
“Bir zamanlar benim sevgilimdin
Yanımdayken bile hasretimdin
Şimdi başka bir aşk buldun
Mutluluk senin olsun
Dertler benim, çile benim
Hayat senin senin olsun”
Öyle sözler peş peşe sıralanmış ki, ‘evet bir insan sevdi mi böyle sevmeli’ diye düşünüyorsunuz. Diyorki; bir zamanlar benim sevgilimdin, yanımdayken bile hasretimdin. Sevgilisi yanında olduğunda bile özlem duyabilecek kadar sevdiğini ifade ederken, hemen sonraki dizede sevgilisinin kendini terk ettiğini ve bir başka sevgili bulduğunu ise; ‘Şimdi başka bir aşk buldun’ diyor ve eski sevgilisine mutluluklar diliyor. Son darbeyi de şu dizelerde vuruyor aslında. ‘Dertler benim, çile benim hayat senin senin olsun’ diyerek yaşam boyu dertlere gark olmayı, çile çekmeyi kabulleniyor sevdiğinin mutluluğu için.
Arabesk müziğin acılı olmasının altında aslında bu yatıyor. Dizelerdeki dertler, çileler, sevgili uğruna katlanılanların anlatılması yatıyor. Aslında yaşamın kendisi yatıyor, kendisi… 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.
13 / 7 Açık
Yarın: 15/7 Çok bulutlu