• 13 Mayıs 2015, Çarşamba

Bir fotoğrafın düşündürdükleri

Geride bıraktığımız hafta sonu Anneler Günü’nü kutladık. Elbette her birimiz annelerimize çeşitli hediyeler alarak günlerini kutladık. Hediye alamayanlarımız da annelerimizin ziyaretine gidip ellerini öpüp gönüllerini aldık.

Böyle özel günler elbette siyasiler için de gövde gösterisi yapmak için bulunmaz birer nimet gibidir. Vatandaşının yanında olduğunu göstermek adına olsa gerek böylesi özel günlerde siyasiler çeşitli etkinlikler gerçekleştirir. Kimileri birer gül dağıtır, kimileri küçük hediyeciklerin içinde olduğu birer hediye paketini.

Bu anneler günün ayrı bir durumu vardı, seçim yılı olması nedeniyle fazladan ortalıkta dolaşan, önüne gelenin elini öpmeye, çiçek vermeye, hal hatır sormaya çalışan siyasiler, daha düz söylemi ile milletvekili adayları da sahadaydı.

Hafta sonu yazı işlerine öyle bir fotoğraf servis edildi ki, bu etkinliklerin ne denli yapmacık olduğunu gösterir gibiydi. Fotoğrafı görür görmez bu kadar da yapmacıklık olmaz ki dedim. Fotoğrafa baktığımızda sözde bir ananın anneler gününü kutluyordu etkili ve yetkili makamda oturan siyasi şahsiyet.

Fotoğrafta siyasetçinin belinde yumurta sepeti varmış gibi dimdik duruyor, yaşlı başlı bir köylü teyzemiz, anamız elini siyasimizin boyuna yetişebilmek için uzatıyor. Baktığınızda siyasi, anneler gününü kutluyor ve köylü anamızın elini öpüyor. Be mübarek biraz eğil, ya da dizlerini kır da ona gösterdiğin saygıyı görelim. Büyük dağları ben yarattım havası ile el öpüp gün kutlamak ancak kendini kandırmak, ya da kendi egonu tatmin etmekten öte bir anlam ifade etmiyor.

Hani biz gazetecilerin sıkça kullandığı bir söz vardır; ‘haber ayrıntılarda gizlidir’ diye. Bu kez de öyle olmuştu. Fotoğrafı iyi okuduğunuzda etkili ve yetkili makamda oturan siyasimizin egosunun ne denli yüksek olduğunu gösteriyordu. Hem de kutsal saydığımız analarımızın anneler gününü kutlarken verilmiş bir pozda. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.