• 13 Mayıs 2016, Cuma

MHP’de demokrasi

Son günlerde olanlara baktıkça ne kadar demokratik (!) bir ülke olduğumuzun daha bir farkına varmaya başladım.

MHP’de olanları bir bakalım.

Seçimlerin hemen ardından başlayan MHP içindeki hesaplaşma henüz son viraja gelmiş görünmüyor. Muhalifler bir yandan bastırıyorlar kongreye gidilsin ve yeni genel başkan seçilsin diye. Genel Başkan ve onun yanındakiler diğer taraftar bastırıyor, ‘size kongre yaptırmayız’, kongre olacaksa da normal süresinde olacak diye.

Bunun neresi bir demokrasi? Oturduğunuz koltuğu bırakmamak için her türlü yolu deneyeceksiniz, kongrenin toplanmaması için ne gerekiyorsa yapacaksınız, böyle bir demokrasi olabilir mi? Kendi delegelerinden korkan, korktuğu için de kongreyi toplamayan bir genel başkan ve onun yönetimindeki bir genel merkezin demokratik davrandığı söylenebilir mi?

Elbette söylenemez. Zaten MHP’deki demokrasinin de ne kadar demokrasi olduğunu söylemek de olası mı onu da bilmiyorum. Zira tüzüğe baktığınızda olağan üstü kongreye gidilemiyor, gidilse bile seçim yapılamıyor.

Peki niye?

Elbet bu konuda bir açıklamaları vardır. Ama demokratik mi, demokrasi geleneklerine uygun mu derseniz, hiç de hoş bir durum, hiç de demokratik bir durum değil. Böyle bir tüzük maddesinin bulunduğu bir partide demokrasiden söz etmek olası olabilir mi?

Önümüzdeki süreç MHP açısından oldukça sancılı geçecek. Yüksek mahkeme yerel mahkemenin aldığı karar ile ilgili itirazı sonlandırmış değil. Önceki mahkeme kararına göre alınmış 15 Mayıs tarihli bir kongre çağrısı var.

Aslında MHP’de net olan tek bir şey var; Genel Başkan Devlet Bahçeli’nin oturduğu koltuğu bırakmaya hiç mi hiç niyeti yok. Davaya, inandığı ülküye zarar vermek pahasına da olsa o koltuğu ölünceye dek bırakmamak.

Bu neyin hırsı? 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.


Bugün için kayıtlı nöbetçi eczane bilgisi bulunamadı.